راه کسب و کار

راهنمایی عملی برای ایجاد کسب و کارهای کوچک وپر در آمد با هر میزان تحصیلات

با سرمایه کم کسب و کار کنیم!هر وقت که صاحب سرمایه ای در حدود ۴ یا ۵ میلیون تومان می شویم، این فکر به ذهن مان خطور می کند که به وسیله آن کسب و کار جدیدی راه بیاندازیم. خیلی وقت ها هم این سرمایه ۱۰ یا حتی ۱۰۰ برابر این عدد است. ولی لطفن تا این مقاله را نخوانده اید تصمیم عجولانه نگیرید.

یکی از خوانندگان مقالاتم از من سوال کرده بود که با ۸ میلیون تومان می شود کارگاه تولیدی راه اندازی کرد یا خیر؟

پاسخ من این بود که این سوال اول نیست که باید پرسیده شود. با هزار تومان هم می شود کسب و کار راه انداخت. ولی نمی شود یک کارگاه تولیدی زد. هر مقدار پولی می تواند تبدیل به یک کسب و کار موفق شود. فقط مواظب باشید. انتظارتان به اندازه همان سرمایه باشد.

شما اگر با پنج میلیون تومان یک کسب و کار ده میلیونی راه بیاندازید، قوانین ریاضی تغییر نمی کنند. دقیقا در نیمه راه پول کم می آورید. این کسب و کار راه نمی افتد و پنج میلیون تومان خود را هم از دست می دهید.

در جریان هستم که مهندس مکانیک هستید و رشته تحصیل تان با تولید صنعتی جور در می آید. ولی پنج میلیون تومان برای تولید داشبورد ۲۰۶ کافی نیست.

در ادامه چند راه حل ارائه می کنم که می تواند مفید واقع شود:

در شروع کار، کسب و کارتان را خلاصه کنید:

یک مثال می آورم:

سوال: در شهرستان ما فراهم کننده عمده تسمه دینام پراید نیست. من می خواهم تولید کنم. سرمایه ام بر اساس تخمین هایی که زده ام کافی نیست. چه کار کنم؟

جواب: بالاخره در شهر شما تسمه دینام پراید به دست مغازه ها می رسد. ولی احتمالا به سختی و با قیمت بالاتر توزیع می شود. ابتدا تعداد محدودی تسمه دینام از مرکز استان خود تهیه کنید و بین مغازه ها توزیع کنید. اگر بازار خوبی بود و توانستید فروش را انجام دهید، تعداد بیشتری را دوباره خریداری و توزیع کنید. این کار را ادامه دهید تا هم به سودآوری خوبی برسد هم اعتبار خوبی کسب کنید. حال که اعتبار دارید جذب سرمایه برای شما آسان تر است. سرمایه ای از دوستان یا آشنایان جذب کنید و او را شریک کنید. حالا در کنار جنس اصلی، کالای خودتان را توزیع کنید و کم کم کالای خودتان را جایگزین کالای اصلی کنید.کسب و کار کم هزینه تری راه اندازی کنید:

چند نمونه از کسب و کارهای کم هزینه:

هدایای توریستی: اگر در شهرهای تاریخی زندگی می کنید، موقعیت خیلی خوبی را از دست می دهید اگر به بازار توریستی این شهرها توجه نکنید. یکی از اقوام ما به شهر پاریس رفته بود و وقتی به ایران بازگشت، تندیس کوچکی از برج ایفل را خریده بود که نورپردازی زیبایی داشت. وقتی کلیدش روشن می شد، رقص نور زیبایی به کار می افتاد. حدس می زنید که قیمت این آهن پاره چند؟ ۲۷ یورو ناقابل!

خوب وقتی من هم برای گردش به پاریس بروم دوست دارم نمادی از اون شهر رو با خودم به ایران بیاورم. تا حال چند جای ایران دیدید که نماد شهر تاریخی را به عنوان هدایای توریستی بفروشند؟

پس دست به کار بشوید.

بقالی محلی: اگر در مجتمع های مسکونی زندگی می کنید یا در محله ای هستید که بقالی نزدیک ندارد. هم فردا دست به کار شوید. خانم های خانه دار عاشق سوپرمارکت های نزدیک منزل با امکان ارسال سریع کالا هستند. معطل نکنید.

خشکشویی: سرمایه بیشتری می خواهد ولی کسب و کار تضمین شده ایست.

مثال هایی که ذکر شد تنها منابع مطمئن درآمدزایی نیستندو اما منظور من از بیان آن ها این بود که در هنگام نیاز به یک کسب و کار جدید از شرایط جغرافیایی محل زندگی خودتان بیشترین استفاده را ببرید. محل زندگی من شهرک اکباتان است. تعجب می کنید اگر به شما بگویم شهرک اکباتان با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت تنها ۲ خشکشویی دارد و اصلن تعمیرگاه یا تعویض روغن یا تنظیم باد خودرو ندارد تعجب نمی کنید؟ اگر داشت، در زمان های مسافرت مثل عید میلیاردر می شد.

در کسب و کار دیگران شریک شوید:

بانک: نمونه قدیمی این مساله بانک ها هستند که با افتتاح حساب سرمایه گذاری سودی را از بانک دریافت می نمایید. اوراق مشارکت هم بد نیستند.

بورس: بورس تنها جایی است که یه سرمایه گذار با پنج میلیون تومان می تواند تراکتور تولید کند. البته با مشارکت با کلی سهام دار دیگر. البته اگر با اصول بورس آشنایی ندارید و از اوضاع بورس ایران مطلع نیستید ریسک نکنید و این گزینه را برای کاربلدها بگذارید.

سرمایه گذاری: شرکت رایانمهر که من مدیر آن هستم، سرمایه خوبی را به عنوان سرمایه در گردش در اختیار دارد. این به خاطر اعتمادی است که اقوام و دوستانم و همچنین کارمندان شرکت به مجموعه داشتند. آن ها به اندازه ای که نیاز بوده سرمایه در اختیار شرکت گذاشته اند تا شرکت به راحتی به معاملات و کارهای تولید خود بپردازد.

در میان آشنایان و افراد مورد اعتماد شما کسی هست که بتوانید پولتان را در کسب و کار وی سرمایه گذاری نمایید؟ البته حتمن کسب و کار وی را بررسی و حساب های بانکی اش را چک کنید.

دو نمونه که رایانمهر افرادی را در کسب و کار خود شریک کرده اینجا مطالعه کنید و دنبال نمونه های مشابه باشید:

پذیرش سرمایه گذار (نمونه سرمایه گذاری)

راه اندازی فروشگاه اینترنتی کارت شارژ (نمونه راه اندازی یک کسب و کار کوچک)

در صورتیکه شما هم کسب و کاری را می شناسید که نیاز به سرمایه کم دارد لطفن آن را معرفی نمایید تا هم وطنان مان در سراسر کشور بتوانند از آن استفاده نمایند.
+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 16:40  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (خدمات مراقبتي كودك)

خدمات مراقبتي كودك

در دنياي امروز با افزايش تحصيلات، افزايش تورم و … ورود زنان به بازار كار افزايش يافته است؛ اما از آنجا كه يكي از مشغله هاي فكري زنان نگهداري از فرزندان مي باشد، بنابراين ضروري است مراقبت از كودكان خود را به مهدكودك و يا پرستار بچه در منزل بسپارند.

شرح شغل:

فعاليت هايي كه در اين شغل صورت مي گيرد بستگي به سن كودك دارد. (مانند زير 2 سال، 2 سال تا 5 سال، 5 تا 11 سال).

- شخصي كه مراقبت از كودك زير 2 سال را بر عهده دارد به فعاليت هايي همچون حمام (شستشو و نظافت كودك)، تعويض لباس، تغذيه به موقع، دادن دارو در مواقع بيماري، بردن كودك به درمانگاه و زدن واكسن، تشخيص بيماري هاي ابتدايي مانند تب، سرخك و … را انجام دهد.

- شخصي كه مراقبت از كودك 2 تا 5 سال را بر عهده دارد به فعاليت هايي همچون: حمام (شستشو و نظافت كودك) كمك به كودك در تعويض لباس، يادآوري تغذيه به موقع، مراجعه به پزشك و دادن داروي به موقع در زمان بيماري، سرگرم كردن كودك از طريق بازي هاي مختلف، خواندن كتاب هاي شعر و داستان جهت سرگرمي، آموزش زبان خارجه در سطح مقدماتي، شعر، نقاشي، پازل، شمارش و نوشتن اعداد از يك تا بيست، تفريحات سالم مانند بردن به سينما، پارك، باغ وحش، آشنايي با انواع حيوانات، گياهان و درختان، گل ها، ميوه ها به صورت واقعي و يا از طريق عكس، تربيت كودك مانند صحبت كردن، آداب اجتماعي، ايجاد استقلال و افزايش اعتماد به نفس و … را انجام مي دهد.

- شخصي كه مراقبت از كودك 5 تا 11 سال را بر عهده دارد به فعاليت هايي همچون تغذيه به موقع، مراجعه به پزشك و يادآوري در مصرف داروي به موقع، كمك در آموزش دروس دبستان، آموزش زبان خارجه، تفريحات سالم مانند بردن به سينما، پارك، آموزش كامپيوتر‌، بردن به كلاس هاي ورزشي، هنري و … را انجام مي دهد.

الزامات يا مقدمات مورد نياز براي احراز و يا راه اندازي شغل:

فارغ التحصيل رشته كودكياري، پيش دبستاني، علوم تربيتي و … تجربه كافي، همچنين تهيه وسايلي مانند نوارهاي آموزشي ويدئويي،كتاب و سي دي هاي آموزشي زبان خارجه. لازم به ذكر است قراردادهايي كه با خانواده هاي كودك انعقاد مي شود مي تواند روزانه، هفتگي، ماهانه و سالانه باشد.

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره كودكياري، پيش دبستاني، علوم تربيتي به مدت 2 سال (1000 ساعت) و داشتن علاقه به كودك، تجربه و حوصله.

نيازمندي هاي آموزشي شغل: (سرفصل هاي آموزشي مربوطه)

1- آشنايي مقدماتي بابيماري هايي همچون سرخك، مخملك سرماخوردگي به صورت شفاهي و به مدت 50 ساعت،

2- آشنايي با زبان خارجه (درحدمتوسط) جهت آموزش به كودك در حد مقدماتي به صورت عملي به مدت50 ساعت،

3- آشنايي با كامپيوتر (در حد متوسط) جهت آموزش به كودك در حد مقدماتي به صورت عملي به مدت 50 ساعت،

4- آشنايي با انواع غذاهاي لازم در سنين مختلف و همچنين كالري آنها به صورت شفاهي و به مدت 200 ساعت،

5- آشنايي با نقاشي (در حد متوسط) و آموزش به كودك در حد مقدماتي به صورت عملي و به مدت 50 ساعت،

6- آشنايي با بازي هاي كامپيوتري جهت آموزش به كودك به صورت عملي و به مدت 50 ساعت،

7- آموزش ارتباط برقرار كردن با كودك به صورت شفاهي و عملي به مدت 50 ساعت،

8- آشنايي با روانشناسي كودك و شناسايي روحيات وي به صورت تئوري به مدت 500 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

به دليل افزايش فعاليت هاي اقتصادي زنان در خارج از منزل و نگراني هاي آنان در خصوص پرستاري از فرزندانشان، به نظر مي رسد ظرفيت اين شغل روزبروز افزايش يابد. بنابراين پيش بيني مي شود تعداد 20 مؤسسه با ظرفيت حداقل 100 نفر راه اندازي شود (هر مؤسسه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

پرستاري از كودك مي توانددر زمينه اي خاص صورت گيرد مانند آموزش ورزش هاي مختلف، نقاشي، مجسمه سازي، كامپيوتر، و زبان. پرستاري از كودك مي تواند از نظر زماني به ساعتي، روزانه، هفتگي، ماهانه، سالانه تقسيم شود. پرستاري از كودك مي تواند فقط جنبه نگهداري و حفاظت را شامل شود. (و وظائف آموزش و غيره به عهده پرستاران و مربيان ديگر گذاشته شود).

برآورد هزينه راه اندازي شغل:رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
نوارهاي آموزشي ، ويدئويي ، CD ، كاستهاي آموزشي زبان خارجي ، بازيها

*
000/000/1

2
ميز ، صندلي ، تلفن
*

000/000/5

3
اجاره ساختمان به مساحت 24 متر
*

000/000/30

4
مزد افراد ( هر نفر 000/700 ريال ماهانه )

*
000/000/45

5
هزينه هاي پيش بيني نشده «‌ تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/82


برآورد زمان مورد نياز براي راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره آموزشي به مدت حداقل 2 سال و گرفتن مجوز رسمي جهت تأسيس شركت و تهيه فضا و امكانات مورد نياز (حداكثر به مدت 6 ماه) مي توان اين شغل را راه اندازي كرد.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي (شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري) و آرامش روحي، رواني خانواده در خصوص تربيت و نگهداري كودك خود.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك :

1- دانشگاه ها جهت آموزش و ارائه مدرك،

2- صدا و سيما و نشريات خبري جهت تبليغ،

۳- مراكز تجاري جهت وسايل مورد نياز.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 0:11  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (تايپ كامپيوتري)

تايپ كامپيوتري


فعاليت هايي كه در كار فوق صورت مي گيرد عبارتست از تايپ نامه هاي اداري و شخصي، مقالات، پايان نامه ها، طرح هاي پژوهشي (شامل متن، نمودار، جداول)، و صفحه آرايي. لازم به ذكر است در كار فوق تجربه و دقت از اهميت ويژه اي برخوردار است.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

ساختماني به مساحت 24 متر (جهت تأسيس شركت) و تهيه ميز، صندلي، تلفن، كامپيوتر، پرينتر، سي دي.

ويژگي هاي متصدي شغل:

داشتن مدرك (حداقل ديپلم)، گذراندن دوره هاي كامپيوتري مانند Windows ، Word، اپراتوري مقدماتي و پيشرفته (400 ساعت) و تجربه كافي.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آموزش اپراتوري مقدماتي و پيشرفته به صورت عملي و به مدت 80 ساعت،

2- آموزش در زمينه NC به صورت عملي و به مدت 20 ساعت،

3- آموزش Windows به صورت عملي و به مدت 70 ساعت،

4- آشنايي با اينترنت به صورت عملي و به مدت 30 ساعت،

5- آموزش Word به صورت عملي و به مدت 150 ساعت،

6- آموزش صفحه آرايي به صورت عملي و به مدت 50 ساعت.

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

در كار فوق مي توان برنامه هاي تبليغاتي و آگهي ها را نيز انجام داد (با استفاده از Scan، Photoshop، … )

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

همزمان با افزايش تعداد دانشجويان، تقاضا جهت تايپ مقالات فارسي و انگليسي، طرح هاي پژوهشي و كتب علمي افزايش يافته، لذا پيش بيني مي شود تعداد 10 مؤسسه با ظرفيت 40 نفر راه اندازي شود (هر مؤسسه كار نفر).

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
ميز ، صندلي ، كامپيوتر ، پرينتر ، تلفن
*

000/000/20

2
كرايه مكاني به مساحت 24 متر
*

000/000/35

3
مزد افراد ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه )

*
000/000/28

4
هزينه هاي پيش بيني نشده « ‌تورم ساليانه »

*
000/000/2جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/85


برآورد مدت زمان مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره هاي آموزشي كامپيوتر به مدت يكسال و تهيه امكانات لازم، مي توان كار فوق را حداكثر به مدت يك ماه راه اندازي نمود.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده، محل ايجاد درآمد، و كاهش بيكاري.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- مراكز تجاري جهت تهيه وسايل مورد نياز،

2- صدا و سيما و نشريات خبري جهت تبليغ،

3- اداره كار جهت ارائه وام،

4- ادارات دولتي و شركت هاي خصوصي جهت سفارشات تايپي.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 0:10  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (خدمات خانگي)

خدمات خانگي


فعاليت هايي كه در اين شغل صورت مي گيرد عبارتست از: نظافت منزل، خريد مواد غذايي، آشپزي، تهيه مواد غذايي آماده به طبخ و، … لازم به ذكر است در كار فوق، رعايت بهداشت و داشتن تجربه از اهميت بالايي برخوردار است.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

ساختماني به مساحت 12 متر (جهت تأسيس شركت راحتكده) و تهيه امكانات لازم مانند ميز، صندلي، تلفن.

ويژگي هاي متصدي شغل:

در كار فوق احتياجي به داشتن تحصيلات دانشگاهي نمي باشد؛ آنچه حائز اهميت است داشتن تجربه كافي و رعايت بهداشت مي باشد. اما مديريت اين مؤسسات را مي توان به افراد تحصيلكرده دانشگاهي سپرد.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

در شغل كنوني احتياجي به سرفصل هاي آموزشي نمي باشد، چون فعاليت هايي مانند: جارو كردن، شستن ظروف، گردگيري، اتوكشي و … به صورت تجربي حاصل مي گردد.

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

در كار فوق، امكان ايجاد فرصت هاي شغلي جديد وجود ندارد.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي :

از آنجا كه تعداد شاغلين زن در جامعه ما رو به افزايش است، آنان با كمبود وقت در منزل (جهت نظافت و آشپزي) مواجه مي باشند به همين دليل مشتاقند كارهاي منزل خود را به افرادي ديگر واگذار نمايند. بنابراين پيش بيني مي شود تعداد 20 مؤسسه با ظرفيت 100 نفر راه اندازي شود (هر مؤسسه 5 نفر).

برآورد مدت زمان مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

بعد از تهيه مكاني جهت تأسيس مؤسسه و تهيه ميز، صندلي و تلفن مي توان شركت راحتكده را راه اندازي نمود.

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
ميز ، صندلي ، تلفن
*

000/000/4

2
كرايه مكاني به مساحت 12 متر
*

000/000/20

3
مزد افراد ( هر نفر 000/800 ريال ماهانه )

*
000/000/50

4
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/75


نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي (شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده، محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري)

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- مراكز تجاري جهت تهيه امكانات لازم،

2- صدا و سيما و نشريات خبري جهت تبليغ،

3- اداره كار جهت ارائه وام.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 0:8  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (آرايشگري)

آرايشگري


از زمان هاي بسيار دور، زنان و مردان به وضع ظاهري خود اهميت مي دادند؛ به همين دليل شانه، آينه، قيچي و ... را اختراع كردند. همزمان با گسترش شهرنشيني، محلي مخصوص و جداگانه (براي زنان و مردان) تاسيس شد تا هر يك مو و صورت خود را در آن مكان آراسته سازند.

شرح شغل:

آرايشگري عبارتست از كارهايي كه روي مو و صورت انجام مي شود مانند: چيدن مو، رنگ كردن مو و ميزامپلي، اصلاح و آرايش كردن صورت. به طور مثال فعاليت هاي انجام شده در چيدن مو عبارتست از: ابتدا موي مورد نظر كاملاً خيس شده و با حوله شخصي آب اضافه آن را گرفته و صاف شود. (همچنين بايد بعد پارچه اي روي شانه انداخته تا مو وارد لباس نشود)، سپس موها را تقسيم كرده و بوسيله كليبس جدا نگه داشته شود. در مرحله بعد متناسب با مدل دلخواه قسمت هاي مختلف مو چيده شود (در ابتدا قسمت زيرين مو مطابق با مدل چيده و به عنوان الگو مد نظر قرار مي گيرد و قسمت هاي بالاتر متناسب با الگو چيده مي شود) در مرحله آخر مو را بوسيله سشوار خشك كرده و حالت داده مي شود.

مقدمات و الزامات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 3 ماه (140 ساعت) و همچنين تهيه كردن وسائل مورد نياز مانند قيچي، شانه، برس، روپوش، پيش بند، حوله، سشوار، رنگ مو و...

ويژگي هاي متصدي شغل:

طي كردن دوره آموزشي شغل به مدت 3 ماه و داشتن علاقه، صبر و خلاقيت در اين كار هنري.

سرفصل هاي آموزشي مربوطه:

1- آشنايي مقدماتي با وسايل كار به صورت شفاهي به مدت 2 ساعت،

2- آشنايي با نوع پوست و مو به صورت شفاهي به مدت 8 ساعت،

3- آموزش چيدن انواع مدل هاي مو به صورت عملي به مدت 40 ساعت،

4- آموزش ميزامپلي به صورت عملي به مدت 35 ساعت،

5- آموزش رنگ كردن، فر كردن و مش كردن به صورت عملي به مدت 25 ساعت،

6- آرايش عروس به مدت 30 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي (در مورد مشاغل موجود):

آرايشگري يكي از مشاغلي است كه در هر زمان و مكاني بازار خوبي داشته و همه زنان و مردان به طور متوسط ماهي يك بار به اين مكان ها مراجعه مي كنند. لذا پيش بيني مي شود كه تعداد 50 آرايشگاه با حدود 200 نفر ظرفيت در نظر گرفته شود (هر آرايشگاه 4 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

هنر آرايشگري از جمله هنرهايي است كه تابع مد مي باشد و دائم مدل هاي جديدي در زمينه چيدن مو، ميزامپلي، رنگ، فر، مش، تاتو، اصلاح و.... روي كار مي آيد. به همين دليل شغل و هنر آرايشگري از جمله كارهايي است كه روز به روز وسيعتر، متنوع تر و پيچيده تر مي شود.

برآورد مدت زمان راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 3 ماه و تهيه ابزار و وسائل مورد نياز حداكثر به مدت 2 روز.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي شامل: بهبود وضع اقتصادي خانواده و كاهش بيكاري.

برآورد هزينه راه اندازي شغل:رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
سشوار ، شانه ، قيچي ، كيليپس ، بيگودي ، پيش بند ، ژورنال
*

000/500/2

2
رنگ مو ، مواد فر ، مواد مش ، تافت ، موگير

*
000/500/2

3
كرايه مكاني به مساحت 24متر
*

000/000/25

4
مزد افراد ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه )

*
000/000/28

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/2جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/60


مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- آموزشگاه هاي خصوصي جهت آموزش،

2- سازمان فني و حرفه اي جهت گرفتن امتحان كتبي و عملي و ارائه مدرك به هنرجويان،

3- مراكز تجاري جهت فروش وسايل لازم.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 0:7  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (گل آرايي)

گل آرايي


فعاليت هايي كه در اين كار صورت مي گيرد عبارتست از تزئين سبدهاي گل، حلقه ها، آويزها، ماشين عروس، دسته گل عروس، تاج عروس، خيمه و حجله، سالن ها، تواريوم (باغ شيشه اي) بوسيله گل هاي شاخه اي، برگدار، گلدار و ...؛ لازم بذكر است از آنجا كه گل، حساس و ظريف مي باشد لذا اين كار بايد با دقت و ظرافت انجام گيرد. مراحل انجام اين كار عبارتست از: ابتدا بايد در مكان مورد نظر (مثلاً ماشين عروس و يا سبد گل) اسفنجي قرار داده و بوسيله گل هاي متنوع (مطابق با سليقه مشتري) تزئين شود سپس گل هاي شويدي، عروس، نخل و … را لابلاي گل ها قرار داده و از روبان هاي رنگي جهت تكميل كردن نهايي استفاده شود.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت احراز و يا راه اندازي اين شغل:

آنچه كه در اين كار از اهميت بالايي برخوردار است ظرافت، دقت و خلاقيت مي باشد. علاوه بر آن شخص بايد دوره آموزشي گل آرايي را به مدت يك جلسه 2 ساعته شفاهي و آموزش عملي به مدت 2 ماه (110 ساعت) طي نمايد. در ضمن وسايل لازم جهت انجام اين كار عبارتست از قيچي، سبد (در سايزها و مدل هاي مختلف) چسب، سيم نازك، روبان هاي رنگي، كاغذهاي رنگي، تور (جهت تزئين ماشين عروس و دسته گل عروس)، بطري هاي شيشه اي در مدل ها و سايزهاي مختلف و گل هاي گوناگون.

ويژگي هاي متصدي شغل:

فارغ التحصيل رشته هنر و آشنا بودن با همخواني رنگ ها (يعني اينكه چه رنگ هايي در كنار يكديگر متناسب تر و زيباتر خواهند بود) و يا گذراندن دوره آموزشي گل آرايي و از همه مهمتر داشتن علاقه، دقت و خلاقيت در اين رشته هنري. لازم به ذكر است هر چه تجربه در اين كار افزايش يابد بكارگيري سليقه و خلاقيت بيشتر شده و رضايت مشتري افزايش مي يابد.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با انواع گل ها به صورت شفاهي به مدت 2 ساعت،

2- آشنايي با تركيب رنگ ها (همخواني) به صورت شفاهي به مدت 8 ساعت،

3- نحوه قرار دادن گل ها كنار يكديگر (تكميل كردن) به صورت عملي به مدت 30 ساعت،

4- نحوه نگهداري از گل ها جهت شادابي آنها به صورت عملي به مدت 10 ساعت،

5- مونتاژ نهايي چندين سبد گل، دسته گل، ماشين عروس به صورت عملي به مدت 60 ساعت.

بررسي قابليت هاي افزايش ظرفيت شغلي (در مورد مشاغل موجود):

هنر گل آرايي يكي از رشته هاي هنري است كه در هر شرايط زماني و مكاني (عروسي ها، جشن ها، عزاداري ها، عيادت مريض و ...) بازار فروش خوبي دارد. همچنين افراد مختلف از قشرهاي گوناگون جامعه جزء متقاضيان آن محسوب مي شوند؛ لذا با توجه به خودكفايي ما در زمينه توليد و تكثير گل هاي متنوع و ارزان بودن اين محصولات (در مقايسه با كشورهاي ديگر) و از همه مهمتر علاقه وافر مردم به گل، لذا مي توان اين رشته هنري را در جامعه به چندين برابر افزايش داد. پيش بيني مي شود تعداد 50 مغازه با ظرفيت 200 نفر راه اندازي شود (هر مغازه 4 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

در سال هاي اخير برحسب افزايش تقاضاي جامعه و خلاقيت هاي گوناگون، گل آرايي را در قسمت هاي مختلف زندگي مان مشاهده مي كنيم (همچون محل زندگي، محيط كار، مغازه ها و ويترين ها). گل آرايي (بوسيله گل هاي طبيعي و يا گل هاي مصنوعي) را مي توان جهت تزئين قاب، سبد، باغچه هاي شيشه اي، ماشين عروس، خنچه عقد، گل دست عروس، حلقه دور دست عروس، خيمه و حجله، تاج گل ترحيم، تزئين ميز شام و ... بكار برد. لذا افراد متفاوتي را براي طراحي و تزئين اين موارد مي توان آموزش داد.

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
سبد در سايزهاي مختلف ، چسب ، سيم نازك ، روبانهاي رنگي ، تور

*
000/000/1

2
گل در نوعها و رنگهاي مختلف

*
000/000/5

3
كرايه مكاني به مساحت 48 متر
*

000/000/25

4
مزد افراد ( هر نفر 000/700 ريال ماهانه )

*
000/000/32

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/64


برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره آموزشي و تهيه فضا و وسايل مورد نياز مي توان بلافاصله اين شغل را راه اندازي نمود (حداكثر به مدت 3 ماه).

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك،

2- آموزشگاه ها و دانشگاه ها جهت آموزش اين هنر،

3- مراكز تجاري جهت فروش وسايل اوليه (همچون قيچي، روبان، تور، كاغذ رنگي و ....)،

4- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها و آموزشگاه ها.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 0:6  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (گلسازي - گل مسي)

گلسازي (گل مسي)


هنرمند در اينكار به تهيه انواع تابلوهاي تزئيني به شكل گل، آباژور به شكل نخل و ماهي و انسان و ... مي پردازد. در اين كار ظرافت و دقت از اهميت بالايي برخوردار است. از آنجا كه كناره هاي مس بسيار تيز و برنده مي باشد، لذا دقت فراوان جزء ضروريات مي باشد. در اين هنر، ابتدا هنرمند بايد طرح مورد نظر را انتخاب و الگوي آن را بر روي كاغذ طراحي كند. سپس الگو را بر روي ورقه هاي مس گذاشته و با احتياط چيده شود. بعد از اين كار ورقه هاي مس جلا داده شده و مدل هاي مختلف بر روي ورقه هاي مس حكاكي شود (ايجاد نمودن گودي ها و برآمدگي هاي مختلف) و در مرحله آخر ورقه ها پيچيده و حالت داده شده و در كنار يكديگر قرار گيرد.

مقدمات و الزامات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت2 ماه و تهيه ابزار كار مانند مس در سانت هاي مختلف، كاغذ الگو، قيچي برش و اتو.

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 2 ماه ( 78 ساعت) و داشتن علاقه، دقت و خلاقيت.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با وسايل كار به صورت شفاهي به مدت 2 ساعت،

2- نحوه قرار دادن الگوي اوليه بر روي مس و چيدن آن و ايجاد برآمدگي هاي روي ورقه هاي مسي به صورت عملي به مدت 40 ساعت،

3- نحوه جلا دادن ورقه هاي مسي به صورت عملي به مدت 6 ساعت،

4- مونتاژ نهايي به صورت عملي به مدت 30 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغل:

از آنجا كه اين رشته يكي از هنرهاي جديد محسوب مي شود لذا در حال حاضر متقاضيان بسياري در داخل و خارج از ايران دارد؛ بنابراين پيش بيني مي شود 20 كارگاه با ظرفيت 100 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

گلسازي از جمله هنرهايي است كه مي توان با استفاده از خلاقيت، استعداد و امكانات، گل هايي با جنس هاي مختلف تهيه كرد مانند گل چيني، بلندر، چرمي، فرفوژه، پفكي، فانتزي، مسي و ...

برآورد هزينه راه اندازي شغل:رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
قيچي برش ، اتو ، كتاب
*

000/500

2
مس در سانتهاي مختلف ، كاغذ الگو

*
000/000/1

3
كرايه كارگاهي به مساحت 12 متر
*

000/000/14

4
مزد افراد ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه )

*
000/000/35

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/500جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/51


برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره آموزشي (به مدت 3 ماه) و تهيه ابزار كار (حداكثر به مدت 2 روز) مي توان اين كار را راه اندازي نمود.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي (شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري)

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- آموزشگاه هاي خصوصي و سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك،

2- سازمان صنايع دستي جهت ارسال محصولات ساخته شده به خارج از كشور،

۳- مراكز تجاري جهت تهيه ابزار كار و فروش محصولات ساخته شده به مشتريان،

۴- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها و آموزشگاه ها.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 0:5  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (گلسازي - گل رويايي)

گلسازي (گل رويايي)


تهيه گل هاي مصنوعي بوسيله كاغذ كاك جهت تزئين منازل، دفاتر و محل كار از جمله هنرهاي جديد محسوب مي شود. فعاليت هاي انجام شده در اين كار عبارتند از: ابتدا الگوي مورد نظر را بر روي كاغذ كاك انداخته و چيده مي شود. سپس بايد گلبرگ ها بوسيله رنگ هاي روغني رنگ (بايد توجه داشت كه رنگ ها بايد كاملاً روشن بوده تا طبيعي به نظر بيايند) و بوسيله اتو حالت داده شود. در مرحله بعد بايد گلبرگ ها را بوسيله گاتارين اطراف پرچم ها گذاشته و محكم نمود. در پايان از گل هاي متنوع جهت تكميل تابلو استفاده مي شود.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 2 هفته ( 15 ساعت) و تهيه ابزار كار مانند: كاغذ كاك، چسب حرارتي، دستگاه چسب حرارتي، پرچم، گاتارين، سيم ساقه، سيم روكش دار، ماژيك، رنگ روغن، ابر، قيچي، كتاب.

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 2 هفته و داشتن علاقه، خلاقيت و حوصله.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با ابزار كار به صورت تئوري و به مدت يك ساعت،

2- آموزش طراحي الگوي گل هاي مختلف و طرز قرار دادن بر روي كاغذ كاك و چيدن آن به صورت عملي و به مدت 3 ساعت،

3- آموزش رنگ كردن گلبرگ ها به صورت عملي و به مدت 2 ساعت،

4- آموزش حالت دادن به گل هاي مختلف (اتو كردن) به صورت عملي و به مدت 2 ساعت،

5- آموزش وصل كردن گل هاي متنوع بر روي سيم هاي ساقه و تكميل كردن آنها به صورت عملي و به مدت 4 ساعت،

6- مونتاژ كردن به صورت عملي و به مدت 3 ساعت،

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

تهيه گل هاي مصنوعي متناسب با سليقه مردم متنوع بوده و دائم در حال تغيير مي باشد؛ لذا افراد خلاق و مبتكر با استفاده از امكانات رايج در اين مرز و بوم مي توانند گل هايي با وسايل جديد طراحي كنند تا هم پاسخگوي تنوع گرايي مردم باشد و هم منبع درآمدي براي خويش به حساب آيد.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

از آنجا كه مردم به گل هاي مصنوعي (به دليل نگهداري آسان در برابر گل هاي طبيعي) جهت تزئين منازل خود و محل كار علاقه وافر دارند، لذا پيش بيني مي شود تعداد 50 كارگاه با ظرفيت 250 نفر راه اندازي نمود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
كاغذ كاك،رنگ روغني ، چسب ،سيم ساقه ،پرچم ، گاتارين ، ماژيك

*
000/850

2
قيچي ، كتاب ، دستگاه چسب حرارتي
*

000/150

3
كرايه مكاني به مساحت 12 متر
*

000/000/18

4
مزد افراد ( هر نفر 000/500 ريال ماهانه )

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/50


برآورد مدت زمان مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره آموزشي (به مدت 2 هفته) و تهيه امكانات لازم، مي توان حداكثر به مدت يك هفته كار فوق را راه اندازي نمود.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي شامل افزايش درآمد خانواده و كاهش بيكاري

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- آموزشگاه هاي خصوصي جهت آموزش،

2- اداره كار جهت ارائه وام،

3- صدا و سيما و نشريات خبري جهت تبليغ،

4- مكان هاي تجاري جهت تهيه امكانات مورد نياز،

5- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت برپايي نمايشگاه.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 0:3  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (گلسازي - گل بلندر)

گلسازي (گل بلندر)


فعاليت هايي كه در اين شغل صورت مي گيرد عبارتست از تهيه گل هاي شاخه اي، روميزي، ديواري، سبد گل، تابلوي گل و... آنچه در اين شغل از اهميت بسياري برخوردار است انجام دادن كار با ظرافت و دقت كامل مي باشد. مراحل انجام اين كار عبارتست از: ابتدا الگوي گل مورد نظر را تهيه كرده و بر روي كاغذ بلندر در رنگ هاي مختلف انداخته و چيده مي شود. در مرحله بعد بوسيله اتو بايد برگ ها چين داده و حالت داده شوند و سپس گلبرگ ها را از كوچك به بزرگ به سيم وصل نموده و بوسيله چسب حرارتي به يكديگر چسبانده شوند.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت احراز و يا راه اندازي اين شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 14 جلسه در آموزشگاه ها و تهيه وسايل مورد نياز (مانند: ورقه هاي ابر بلندر در رنگ هاي مختلف، رنگ هاي روغني،‌ تربانتين، اسفنج، پودر بچه، سيم روكش دار شماره 5 ، سيم مسوار، كاغذ گاتارين، چسب لاتكس، پرچم صدفي در رنگ هاي مختلف، سيم ساقه آفتابگردان، سمبه چسب حرارتي.

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 14 جلسه (100 ساعت) و داشتن علاقه، خلاقيت و حوصله در اين رشته هنري.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي با وسايل گلسازي (گل بلندر) به صورت شفاهي به مدت 2 ساعت،

2- نحوه قرار دادن الگوهاي اوليه بر روي كاغذ بلندر و چيدن آنها به صورت عملي و به مدت 15 ساعت،

3- نحوه رنگ كردن كاغذ بلندر به صورت عملي و به مدت 8 ساعت،

4- نحوه اتو كردن گلبرگ ها و چين دادن آنها به صورت عملي و به مدت 10 ساعت،

5- نحوه قرار دادن گلبرگ ها كنار يكديگر (از كوچك به بزرگ) به صورت عملي و به مدت 50 ساعت،

6- مونتاژ نهايي (قرار دادن در تابلو) به صورت عملي و به مدت 15 ساعت.

بررسي قابليت هاي افزايش ظرفيت شغلي (در مورد مشاغل موجود):

ساختن گل هاي مصنوعي يكي از هنرهاي جديد محسوب مي شود؛ بنابراين در تزئين اتاق ها، دفاتر اداري، سفره هاي عقد و هفت سين و ... بكار مي رود؛ لذا پيش بيني مي شود 20 كارگاه با ظرفيت 100 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

گلسازي از جمله هنرهايي است كه مي توان با استفاده از خلاقيت و امكانات موجود،‌گل هايي با جنس هاي مختلف تهيه نمود مانند: گل چيني، چرمي، بلندر، فرورژه، پفكي، فانتزي و ...

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
قيچي ، كتاب ، سمبه ، دستگاه چسب حرارتي
*

000/100

2
ورقه ابربلندر ، رنگهاي روغني ، پودر بچه ، سيم مسوار ، سيم

*
000/400

3
كرايه كارگاهي به مساحت 12 متر
*

000/000/15

4
مزد افراد ( هر نفر 000/500 ريال ماهانه )

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/500جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲ )
000/000/46


برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره آموزشي به مدت 14 جلسه (جداكثر 3 هفته) و تهيه وسايل مورد نياز (حداكثر دو روز) مي توان اين كار را راه اندازي كرد.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده، محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك :

1- آموزشگاه هاي خصوصي جهت آموزش،

2- سازمان فني و حرفه اي جهت ارائه مدرك،

3- مراكز تجاري جهت فروش وسايل اوليه به هنرجويان و خريد محصولات ساخته شده از آنها،

4- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها و آموزشگاه ها.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 0:2  توسط مهندس اکبری  | 

-مشاغل خانگي (گلسازي - گل چرمي)

گلسازي (گل چرمي)

علاقه به گل، در سال هاي اخير گسترش بسيار يافته است. گياهان و گل هاي مصنوعي و طبيعي، معاشرين همه روزه ما شده اند و نه تنها در آپارتمان ها بلكه در دفتر كار، ورودي فروشگاه ها، سرسراي هتل ها و كليه مؤسساتي كه براي مراجعان خود در صدد ايجاد محيطي آرام و راحت هستند با ما زندگي مي كنند. در قرن كنوني كه با گسترش سريع شهرها، تكنولوژي، ماشين آلات، و... مواجه هستيم اين گياهانند كه با لطف و زيبايي خود، شمه اي از طبيعتي را كه زندگي مدرن هر روز از ما دورتر مي سازد به محيط مأنوس ما مي آورند.

شرح شغل:

گلسازي (گل چرمي) عبارتست از تهيه گل هاي متنوع و رنگارنگ به وسيله مواد لاتكس. در اين كار ظرافت و دقت از اهميت ويژه اي برخوردار است. به همين دليل، هر چه تجربه افزايش يابد محصولات ساخته شده طبيعي تر به نظر مي رسد. فعاليت هاي انجام شده در اين كار عبارتند از: ابتدا بايد الگوي مورد نظر انتخاب شده و بر روي كاغذ چرمي گذاشته و چيده شود. سپس سيم متناسب با سايز گل را چيده و داخل چسب گذاشته و به دور آن، كاغذ پيچانده شود. در مرحله بعد بايد رنگ هاي پودري را در آب جوش حل نموده و با قلم مو گل ها را رنگ آميزي نمود. بعد از خشك شدن بايد گل ها را در مواد لاتكس قرار داد. سپس بعد از خشك شدن مجدد، بايد پودر بچه به گل ها زده شود تا از چسبندگي آنها جلوگيري شود. بعد از مرحله فوق بايد سر سيم ها روي حرارت گاز داغ شده و در مواد پفكي قرار داده تا مواد پفكي پف كند. به دنبال آن پرچم ها را دور سيم ها پيچانده و گلبرگ ها را از كوچك به بزرگ اطراف پرچم ها قرار داده و با نخ وصل شود. در مرحله آخر گاتارين را از بالا به پايين پيچانده و برگ ها بين سيم ها و گاتارين قرار داده شود.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت احراز و يا راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه (80 ساعت) و تهيه وسايل مورد نياز مانند كاغذ گل چرمي، سيم مسواك، مواد لاتكس، رنگ پودري، اسفنج، پودر بچه، پرچم، مواد پفكي، گاتارين، قيچي، قلم مو و چسب آبي.

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي (به مدت 2 ماه) و داشتن علاقه و حوصله و خلاقيت.

نيازمندي هاي آموزشي شغل (سرفصل هاي آموزشي مربوطه):

1- آشنايي با وسايل كار و مواد اوليه گلسازي (گل چرمي) به صورت شفاهي به مدت 2 ساعت،

2- نحوه مخلوط كردن رنگ پودري در آب جوش و تهيه رنگ آبي به صورت عملي به مدت 8 ساعت،

3- نحوه تهيه كردن گل چرمي به وسيله مواد لاتكس به صورت عملي به مدت 20 ساعت،

4- نحوه رنگ كردن گل ها به صورت عملي به مدت 10 ساعت،

5- نحوه پيچيدن گل ها و گلبرگ ها و مونتاژ كردن آنها به صورت عملي به مدت 40 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي (در مورد مشاغل موجود):

از آنجا كه ساختن گل هاي مصنوعي با استفاده از مواد و ابزار گوناگون تابع شرايط زماني (مد) مي باشد بنابراين مردم هميشه، به تهيه انواع گل ها جهت تزئين منازل خود علاقه مند مي باشند؛ لذا پيش بيني مي شود كه تعداد 20 كارگاه با حدود 100 نفر ظرفيت در نظر گرفته شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

گلسازي يكي از رشته هاي هنري است كه دامنه وسيعي داشته و با انواع و اقسام ابزار آلات مي توان گل هاي مصنوعي تهيه نمود؛ از طرفي ديگر، ساختن گل هاي مصنوعي تابع شرايط زماني مي باشد مانند گل چيني، گل بلندر، گل پفكي، گل فروژه و ...

برآورد مدت زمان مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه و تهيه وسايل مورد نياز به مدت يك روز.

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
قيچي ، قلم مو ، كتاب ، دفتر
*

000/100

2
كاغذ گل چرمي ، سيم مسوار ، مواد لاتكس ، رنگ پودري ، پودر بچه

*
000/400

3
كرايه كارگاهي به مساحت 12 متر
*

000/000/15

4
مزد افراد ( هر نفر 000/500 ريال ماهانه )

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده «‌ تورم ساليانه »

*
000/500جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/46


نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد، و كاهش بيكاري.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- آموزشگاه هاي خصوصي جهت آموزش،

2- سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك،

3- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها،

4- مراكز تجاري جهت تهيه وسايل مورد نياز.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 0:1  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (گلسازي - گل چيني)

گلسازي (گل چيني)

گل چيني عبارت است از ساختن گل، ميوه و سبزي، مجسمه انسان و حيوان بوسيله خمير نشاسته گندم. در اين كار ظرافت و دقت از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشد؛ به همين دليل هر چه تجربه افزايش يابد، محصولات ساخته شده طبيعي تر بنظر مي رسد. مراحل انجام كار عبارتست از: (پختن، ساختن، مونتاژ كردن). يعني ابتدا بايد يك قاشق غذاخوري وازلين،‌ گليسرين و پارافين را با هم مخلوط كرده و با يك ليوان چسب چوب تركيب شود سپس يك ليوان آرد ذرت كم كم اضافه و خوب ورز داده شود. در مرحله بعد خمير تهيه شده را روي بخار آب گرم گرفته تا بپزد. بعد از پختن بايد مجدداً مواد خميري ورز داده شده و در پلاستيكي جداگانه گذاشته شود. براي ساختن هر نوع گل يا ميوه،‌ سبزي و غيره، ابتدا بايد مقداري از خمير تهيه شده را با رنگ مناسب مخلوط كرده و با دستگاه مخصوص شكل داده و بعد از خشك شدن به هم وصل نموده و در تابلو قرار داده شود.

الزامات و مقدمات مورد نياز جهت احراز و يا راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه (80 ساعت) و تهيه كردن وسايل مورد نياز مانند: نشاسته گندم B.S ، چسب چوب، ابزار شماره 11، سمبه شماره 8 و 13، پرچم هاي صدفي، رنگ روغني، رنگ پودري، تور مژگان ريز، تلق زيردست، پايه رز، قيچي سرتيز، گليسرين، وازلين، آبليمو، پرچم زرد سر سياه، سايه صدفي.

ويژگي هاي متصدي شغل:

طي كردن دوره گلسازي (گل چيني) به مدت 2 ماه و داشتن علاقه، حوصله و خلاقيت در اين رشته هنري.

نيازمندي هاي آموزشي شغل (سرفصل هاي آموزشي مربوطه):

1- آشنايي مقدماتي با وسايل كار گلسازي (گل چيني) به صورت شفاهي به مدت 2 ساعت،

2- نحوه تهيه كردن خمير نشاسته اي به صورت عملي به مدت 8 ساعت،

3- نحوه مخلوط كردن خمير و رنگ روغني به صورت عملي به مدت 10 ساعت،

4- نحوه درست كردن گل ها، ميوه ها، سبزيجات و حيوانات به صورت عملي به مدت 50 ساعت،

5- مونتاژ كردن و نحوه قرار دادن گل ها در تابلو به صورت عملي به مدت 10 ساعت،

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

گلسازي يكي از رشته هاي هنري است كه دامنه وسيعي داشته و با انواع و اقسام ابزار آلات مي توان گل هاي متنوعي تهيه نمود به همين دليل ساختن گل بوسيله مواد مختلف تابع شرايط زماني (سليقه مردم ) مي باشد مانند گل چيني، گل بلندر، ‌گل پفكي،‌ گل چرمي، گل فروژه، و...

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي (در مورد مشاغل موجود):

از آنجا كه ساختن گل هاي مصنوعي با استفاده از مواد و ابزار گوناگون تابع شرايط زماني (مد) مي باشد بنابراين مردم هميشه به تهيه اين گل ها جهت تزئين منازل، ادارات، سفره عقد، هفت سين و … خود علاقه مند مي باشند به همين دليل محصولات ساخته شده اين رشته هنري در هر شرايط مكاني و زماني به فروش مي رسد. لذا پيش بيني مي شود كه تعداد 20 كارگاه با حدود 100 نفر ظرفيت در نظر گرفته شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد مدت زمان مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه و تهيه وسايل مورد نياز به مدت يك روز.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي شامل: بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد در آمد،‌ و كاهش بيكاري.

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
ابزارشماره11،سمبه شماره 8 و 13 ، پايه رز ، قيچي
*

000/100

2
نشاسته ، چسب چوب ، پرچمهاي صدفي ، رنگ روغني و پودري ، آبليمو

*
000/400

3
كارگاهي به مساحت 12 متر
*

000/000/15

4
مزد افراد ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه )

*
000/000/35

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/500جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/60


مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هريك:

1- آموزشگاه هاي خصوصي جهت آموزش،

2- سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك،

3- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها و آموزشگاه ها،
۴- مراكز تجاري جهت فروش وسايل مورد نياز و خريد تابلوها و محصولات ساخته شده از هنرمندان.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 0:1  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (خوشنويسي)

خوشنويسي

خوشنويسي و خطاطي در ميان مسلمين، هنري ارزشمند به حساب مي آيد. ابتدا خط كوفي مورد علاقه مسلمين قرار گرفت و كتاب مقدس قرآن نيز با اين خط نوشته شد. اولين ايراني كه به خوشنويسي شهرت يافت ابن مقله بود. وي از جمله كساني بود كه از روش خط كوفي، خط جديدي ساخت و چون خط جديد به آساني خوانده و نوشته مي شد به زودي رواج يافت و خط كوفي را منسوخ كرد و به همين جهت خط نسخ نام گرفت. خط نسخ كم كم براي نوشتن قرآن جايگزين خط كوفي شد، اما عناوين سوره ها همچنان با خط كوفي نوشته مي شد كه زيباتر به چشم مي آيد، اگر چه خواندنش مشكل تر بود. از اواسط قرن هشتم هجري به بعد، به تناوب، سه خط ديگر در ميان خطوط اسلامي جلوه گر شده كه بايد آنها را خطوط خاص ايراني دانست. اين سه خط عبارتند از: تعليق، نستعليق و شكسته نستعليق.

خط تعليق ابتدا براي نوشتن فرمان ها و نامه ها بكار مي رفت و به اواسط زيبايي خاصي كه در شكل حروف كلمات وجود داشت موضوع خوشنويسي و هنرنمايي شد و استادان زبردستي در اين شيوه به ظهور رسيدند مانند اختيارالدين منشي كنابادي.

نستعليق كه آن را عروس خط هاي اسلامي ناميده اند، اولين بار به وسيله مير علي تبريزي به طرز زيبايي نوشته شد و از آن پس گروهي از خوشنويسان از جمله ميرعلي هروي در تكامل آن سعي كردند تا در زمان شاه عباس بزرگترين خط نويس، ميرعماد قزويني، ظهور كرد. مير عماد بزرگترين استاد خط نستعليق است. عليرضا عباسي تبريزي يكي ديگر از خوشنويسان معروف عهد صفوي است كه در نستعليق، مخصوصاً در ثلث استاد مسلم شناخته شد. در اواخر عهد صفويان سومين خط ايراني يعني شكسته نستعليق اختراع شد كه امروزه آن را به اسم خط شكسته مي شناسيم (مينو واثقي، 1374، 141)

شرح شغل:

هنر خوشنويسي براي نوشتن كتاب، تابلو، اطلاعيه و غيره بكار مي رود. انواع خطوط خوشنويسي عبارتند از: نستعليق، نستعليق شكسته، كتابت، ‌چليپا. در ضمن شخصي كه به اين كار مشغول مي شود بايد با ظرافت و دقت وظائفش را انجام دهد تا كيفيت كار افزايش يابد. مراحل انجام اين كار عبارتند از: ابتدا بايد متني را در نظر گرفت و متناسب با آن، قلم را انتخاب نموده و كار را شروع كرد؛ يعني ابتدا در صفحه زمينه، خطي كشيده شود و متن روي آن قرار گرفته شود. در ضمن قواعد خوشنويسي بايد در آن رعايت شود مثلاً در يك مصرع شعر نبايد بيش از يك حرف كشيده نوشته شود و يا حرف كشيده نبايد ابتداي مصرع باشد و الي آخر.

لازم به ذكر است كه در هنر خوشنويسي تا مرحله اول طي نشود نمي توان وارد مرحله بعد شد و زماني شخص مي تواند وارد مرحله بالاتر شود كه در اين زمينه تجربه و تخصص لازم را كسب كرده باشد و در امتحان پايان دوره نمره او به حد نصاب رسيده باشد.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن مراحل متوسط، خوش، ممتاز و عالي كه حدوداً 4 سال (1200 ساعت) طول مي كشد و تهيه وسايل مورد نياز مانند: قلم مخصوص خوشنويسي در سايزهاي گوناگون، جوهر مخصوص (مركب)، دفتر مخصوص خوشنويسي، كتاب خوشنويسي در سطوح گوناگون، ليقه، چاقوي مخصوص تراشيدن قلم.

ويژگي هاي متصدي شغل:

طي كردن مراحل مختلف خوشنويسي (از متوسط تا ممتاز) و داشتن علاقه و پشتكار فراوان.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آموزش مقدماتي نوشتن حروف به صورت عملي به مدت 70 ساعت،

2- آموزش خط نستعليق به صورت عملي به مدت 600 ساعت،

3- آموزش خط شكسته به صورت عملي به مدت 500 ساعت،

4- آموزش خط چليپا به صورت عملي به مدت 200 ساعت،

5- آشنايي با قواعد اصول خوشنويسي به صورت عملي به مدت 30 ساعت،

بررسي تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

هنر خوشنويسي، يكي از هنرهايي است كه مي توان آن را با هنرهاي ديگر تلفيق نمود مانند نقاشيخط، خوشنويسي روي سفال، چوب، سنگ و غيره.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

خوشنويسي مي تواند به عنوان هنر شخصي محسوب شود، يعني اينكه هر كسي بخواهد خطي زيبا داشته باشد مي تواند اين دوره را طي نمايد. بنابراين هنر فوق را مي توان روي سفال، چوب، سنگ و ... انجام داد، لذا پيش بيني مي شود كه تعداد 20 كارگاه با حدود 100 نفر ظرفيت راه اندازي نمود (هر كارگاه 5 نفر) .

برآورد هزينه راه اندازي شغل:رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
كتاب ، چاقو
*

000/200

2
جوهر ، دفتر ، ليقه ، قلم

*
000/300

3
كرايه كارگاهي به مساحت 24 متر
*

000/000/30

4
مزد افراد ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه )

*
000/000/35

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/500/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۹)
000/000/67


برآورد زمان مورد نياز براي راه اندازي شغل:

بعد از گذراندن دوره آموزشي كه حدود چهار سال طول مي كشد مي توان سفارشات را پذيرفت. (اما به صورت نيمه حرفه اي، جهت تهيه تابلو و آگهي ها مي توان بعد از گذراندن دوره دوم (خوش)، سفارشات را پذيرفت).

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج حاصل از راه اندازي شغل: مانند بهبود وضعيت اقتصادي خانواده و محلي جهت ايجاد درآمد و كاهش بيكاري،

2- نتايج فرهنگي: مانند بهبود و ارتقاء‌ سطح فرهنگي و اشاعه فرهنگ و زيبا شدن خط شخصي.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- انجمن خوشنويسان ايران و آموزشگاه هاي خصوصي، جهت آموزش و ارائه مدرك.

2- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، جهت برپايي نمايشگاه ها.

3- مراكز تجاري، جهت فروش وسايل مورد نياز خوشنويسي به هنرمندان و خريداري محصولات تهيه شده از آنها جهت فروش.

4- ادارات و سازمان هاي مختلف، جهت ارائه سفارشات به هنرمندان.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 0:0  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (نقاشي)

نقاشي

هنر طراحي و نقاشي سابقه بسيار كهني دارد. قديمي ترين طرح ها مربوط به دوراني مي شود كه بشر در غارها زندگي مي كرده است. نمونه هايي كه در غارها كشف شده، چگونگي و روش طراحي بشر را براي ما روشن مي سازند. ابزار كار طراحان غارنشين بسيار ابتدايي و ناچيز بود؛ با وجود اين، آثاري چنين با عظمت از آنها به جا مانده است. آنها براي رنگ كردن طرح، ‌زغال نيم سوخته را با چربي حيوانات آغشته كرده و با اين ماده درون شيارهايي را كه به وسيله استخوان يا سنگ نوك تيز بر ديوارها كنده مي شد پر مي كردند (محسن وزيري مقدم، 1375، 16 و 17)

شرح شغل:

يك هنرمند دراين كار به طراحي و نقاشي نماها، چهره ها، پرسپگتيو، منظره، مينياتور، حيوانات و پرندگان بوسيله گواش و زغال، آبرنگ، مداد رنگي و .... مي پردازد، به همين دليل جهت افزايش كيفيت كار بايد مراحل گوناگون را با ظرافت و دقت انجام داد. مراحل انجام اين كار عبارتست از: زماني كه يك نقاش تصميم مي گيرد طرحي را نقاشي كند ابتدا متناسب با آن بومي را انتخاب كرده و بر پايه چوبي قرار داده و زمينه آن را بوسيله مداد طراحي مي كند سپس بوسيله مداد رنگي و يا آب رنگ قسمت هاي مختلف را نقاشي مي كند.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

گذراندن دوره طراحي و نقاشي به مدت 2 سال و تهيه وسايل و ابزار كار همچون مداد، ‌كاغذ، خط كش، پايه چوبي، بوم، مداد رنگي، آبرنگ، گواش، پاك كن، قلم مو، پاستل.

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 2 (1600 ساعت) و داشتن علاقه،‌ صبر و استعداد و پشتكار فراوان.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آموزش مقدماتي طراحي و نحوه تقسيم بندي كردن و ترسيم طرح ها به صورت عملي به مدت 100 ساعت،

2- آموزش پرسپگتيو به صورت عملي به مدت 150 ساعت،

3- آموزش چهره به صورت عملي به مدت 250 ساعت،

4- نقاشي كردن به وسيله مداد رنگي و سايه روشن ها به صورت عملي به مدت 400 ساعت،

5- نقاشي كردن به وسيله آبرنگ و تركيب رنگ ها به صورت عملي به مدت 600 ساعت،

6- نقاشي كردن به وسيله گواش به صورت عملي به مدت 100 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي (درمورد مشاغل موجود):

نقاشي از جمله هنرهايي است كه با روح انسان سروكار دارد و طرحي كه تهيه مي شود برگرفته از مكنونات قلبي، طرز فكر و احساسات آدمي است لذا از اين طريق مي توان با همنوعان خود صحبت كرده و ارتباط برقرار نمود. بنابراين در هر زمان و مكاني، طرفداران بسياري دارد لذا پيش بيني مي شود كه تعداد 20 كارگاه با حدود 100 نفر ظرفيت در نظر گرفته شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

نقاشي از جمله هنرهايي است كه مي توان آن را با هنرهاي ديگر تلفيق نموده و كار جديدي ارائه نمود مانند تلفيق هنر خوشنويسي و نقاشي، (نقاشيخط)؛ از طرفي ديگر هنر نقاشي را روي هر چيزي مي توان ايجادكرد مانند نقاشي روي چوب، سنگ، چرم، سفال، آب (در هندوستان رواج دارد) و غيره.

برآورد زمان مورد نياز براي راه اندازي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 2 سال (به صورت حرفه اي) و تهيه وسايل لازم به مدت حداكثر يك هفته. لازم به ذكر است كه بعد از گذراندن حداقل 6 ماه، مي توان كار طراحي و نقاشي را به صورت غيرحرفه اي روي ابزار و وسايل گوناگون مانند چوب، سفال، سنگ، شيشه و غيره شروع كرده و سفارشات را پذيرفت.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج اقتصادي شامل: بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري،

2- نتايج فرهنگي شامل: بهبود و ارتقاء سطح فرهنگي، و اشاعه فرهنگ.

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
خط كش ، پايه چوبي ، كتاب ، قلم مو
*

000/000/1

2
بوم ، مداد رنگي ، آبرنگ ، گواش

*
000/000/15

3
كرايه كارگاهي به مساحت 24 متر
*

000/000/30

4
مزد افراد ( هر نفر 000/700 ريال ماهانه )

*
000/000/40

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/87


مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك،

2- دانشگاه و آموزشگاه هاي خصوصي جهت آموزش،

3- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها،

4- مراكز تجاري جهت فروش وسايل مورد نياز و خريد تابلو و محصولات نقاشي شده از هنرمندان و فروش آنها به هنر دوستان
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:59  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (خدمات گل و گياه)

خدمات گل و گياه

فعاليت هايي كه در اين كار صورت مي گيرد عبارتست از: شناسايي نوع خاك باغچه و زمين، نوع بذر، مبارزه با آفات، تكثير گياهان، گل ها و درختان از طريق قلمه زدن، خوابانيدن، پيوند زدن و همچنين توليد و تكثير متناسب با نور، رطوبت و دما، نوع خاك، نوع بذر و تعويض گلدان ها متناسب با نوع و اندازه گل. به طور مثال مراحل مختلف تكثير گل رز از طريق پيوند زدن عبارتست از: ابتدا بايد در ماه ارديبهشت (مخصوص مناطق معتدل مثل شيراز) يك نوع رز متناسب با سليقه (مثلاً رز بنفش) انتخاب شود. سپس يكي از شاخه هاي برگدار آن كه تقريباً نسبت به بقيه جوانتر مي باشد را انتخاب كرده و از محلي كه غنچه روئيده به اندازه 20 سانت پايين آمده و شاخه را با قيچي گل چين قطع نمود و از انتهاي شاخه به اندازه 3 سانت بالا آمده و مجدداً قطع شود. در مرحله بعد پوسته قلمه فوق رابه رز ديگر (مثلاً رزنباتي) وصل كرده و با نخ محكم شود. بعد از مدتي شاخه فوق گلي با دورنگ مي دهد.

الزامات يا مقدمات مورد نياز براي احراز و يا راه اندازي شغل:

فارغ التحصيل رشته هاي كشاورزي، باغباني، خاكشناسي و ... به مدت 4 سال (1600ساعت) و تهيه وسايل كار همچون بيل، كلنگ، بيلچه، بذرهاي اصلاح شده، كود، سموم آفات.

ويژگي هاي متصدي شغل:

فارغ التحصيل يكي از رشته هاي كشاورزي، باغباني، خاكشناسي و ... و داشتن علاقه و تجربه در اين كار.

نيازمندي هاي آموزشي شغل: (سرفصل هاي آموزشي مربوطه):

1- آشنايي با انواع گياهان، گل ها و درختان به صورت شفاهي به مدت 300 ساعت،

2- آشنايي با انواع خاك، بذر، كود و سم به صورت شفاهي به مدت 300 ساعت،

3- آشنايي با انواع روش هاي تكثير گياهان، گل ها و درختان به صورت عملي به مدت 250 ساعت،

4- آشنايي با انواع آفات گل ها، گياهان و درختان و روش مبارزه با آنها به صورت عملي به مدت 350 ساعت،

5- آشنايي با ابزار كار درختكاري و گلكاري به صورت شفاهي و به مدت 50 ساعت،

6- گذراندن طرح عملي به مدت 350 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

پرورش گل و گياه، از يك طرف باعث شادابي و نشاط انسان شده و از طرفي ديگر منجر به حفظ محيط زيست و مبارزه با آلودگي هوا خواهد شد. لذا پيش بيني مي شود با توجه به افزايش جمعيت و علاقه روزافزون انسان به گل و گياه،تعداد 30 مؤسسه با ظرفيت 150 نفر راه اندازي شود (هر مؤسسه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

مشاغل كشاورزي مي تواندبه زيرمجموعه هاي باغباني،خاكشناسي، زراعت، گياه پزشكي، قارچ شناسي، سم شناسي، هوا اقليم، اصلاح نباتات، مكانيزاسيون، جنگلداري، بيابان زدايي، مبارزه با علف هاي هرز و ... تقسيم كرد.

برآورد هزينه راه اندازي شغل:رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
بيل ، كلنگ ، بيلچه ، ميز ، صندلي ، تلفن
*

000/000/10

2
بذرهاي اصلاح شده ، انواع كود ، سموم دفع آفات

*
000/000/7

3
كرايه مكاني به مساحت 24 متر
*

000/000/30

4
مزد افراد ( هر نفر 000/000/1 ريال ماهانه )

*
000/000/60

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/3جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/110


برآورد زمان مورد نياز براي راه اندازي شغل:

بعد از گذراندن مدارج دانشگاهي و تهيه ابزار و وسايل كار مي توان شغل كنوني را حداكثر به مدت يك ماه راه اندازي نمود.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- بهبود وضع اقتصادي و محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري،

2- حفظ محيط زيست و مبارزه با آلودگي هوا،

3- زيبا سازي مناطق مسكوني و غير مسكوني.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- دانشگاه ها جهت آموزش و ارائه مدرك،

2- مراكز تجاري جهت تهيه وسايل اوليه،

3- اداره كار و جهاد كشاورزي جهت مجوز كار و ارائه وام،

4- صدا و سيما و نشريات خبري جهت تبليغ.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:58  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (شيريني پزي)

شيريني پزي

شيريني پزي نوعي از فرآورده هاي غذايي است كه در تمام جوامع متقاضيان فراواني دارد؛ به همين دليل مردم هر كشوري متناسب با ذائقه، امكانات اقتصادي و فرهنگ خود، شيريني هاي متنوعي را تهيه و مصرف مي كنند.

شرح شغل:

شريني پزي عبارتست از تهيه انواع شيريني هاي تر، خشك، كيك، بيسكويت، شكلات و...؛ آنچه در اين كار حائز اهميت مي باشد رعايت نظافت و بهداشت مي باشد. به همين دليل مواد غذايي بايد بهداشتي، و ظروف و دست هاي شخصي كه به شيريني پزي مبادرت مي كند بايد كاملاً تميز باشد؛ از طرفي ديگر بايد شيريني ها را جهت جلوگيري از فاسد شدن در يخچال نگهداري كنند. به طور مثال مواد و طرز تهيه نان پنجره عبارتست از: آرد سفيد گندم، نشاسته، شير، تخم مرغ، پودر قند، وانيل و روغن مايع. جهت تهيه آن، ابتدا بايد نشاسته و شير را مخلوط كرده و آن قدر با همزن برقي هم زده شود تا به صورت مايه يكدست در بيايد؛ سپس آرد سفيد كم كم اضافه شده و مخلوط گردد و وانيل نيز به آن افزوده شود. در مرحله بعد زرده هاي تخم مرغ به مواد اضافه شود. بعد از تهيه مواد اوليه، بايد مقداري روغن مايع در ماهي تاوه ريخته و قالب مخصوص را در روغن قرار داده تا كاملاً داغ شود سپس قالب را در مواد قرار داده و سريع به داخل روغن فرو كرده تا مواد از قالب جدا شود بعد از طلايي شدن مواد، آن را از روغن جدا نموده و در ظرفي جدا گذاشته و پودر قند به روي آن پاشيده شود.

مقدمات و الزمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 3 ماه (110 ساعت) و تهيه ابزار و وسايل لازم مانند فرگاز، همزن برقي، قالب هاي مخصوص شيريني، آرد، نشاسته، شكر، شير، تخم مرغ، روغن، كاكائو، هل، وانيل، كنجد، كشمش، گردو، ‌پودر نارگيل، پودر پسته، خامه، ژلاتين، و...

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 3 ماه و داشتن علاقه و رعايت كردن نظافت و بهداشت.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با انواع وسايل شيريني پزي به صورت شفاهي به مدت 2 ساعت،

2- طرز تهيه انواع شيريني ها و كيك ها به طور صحيح (به نحوي كه مواد غذايي آنها از بين نرود) به صورت عملي به مدت 80 ساعت،

3- نحوه رعايت كردن بهداشت جهت تهيه هر يك از شيريني ها به صورت عملي و به مدت 3 ساعت،

4- نحوه تزئين هر يك از شيريني ها، كيك ها جهت زيباتر شدن و جذب مشتري به صورت عملي و به مدت 10 ساعت،

5- نحوه بسته بندي كردن شيريني ها در ظروف يكبار مصرف (به صورت مشتري پسند) به صورت عملي و به مدت 10 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي (در مورد مشاغل موجود):

از آنجا كه در مراسم گوناگون (مانند اعياد، جشن هاي عروسي، تولد، زيارت و حتي عزاداري ها) از انواع شيريني ها، بيسكويت ها و كلوچه هاي محلي استفاده مي شود لذا در هر زماني متقاضيان بسياري خواهد داشت و مي توان اين شغل را تا چندين برابر افزايش داده و به تهيه شيريني هاي خانگي اقدام نمود. بنابراين پيش بيني مي شود تعداد 50 كارگاه با ظرفيت 250 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

همه مي دانيم كه در جامعه ما از يك سو مصرف شيريني هاي فرنگي مرسوم شده (مانند شيريني ناپلئوني، دانماركي، انواع شيريني هاي خشك، شكلات ها، كيك ها و ...) و از سوي ديگر شيريني هاي محلي، جاي خود را در فرهنگ مان حفظ كرده است. بنابراين تهيه انواع شيريني ها (فرنگي و محلي) در هر زمان و مكاني، متقاضيان بسياري خواهد داشت.

برآورد هزينه راه اندازي شغل:رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت (ريال)

1
فر، همزن برقي، قالبهاي مخصوص شيريني پزي
*

000/000/5

2
آرد ، نشاسته ، شكر ، كاكائو ، كنجد ، كشمش ، گردو ، پسته ، خامه

*
000/000/1

3
كرايه مكاني به مساحت 24 متر
*

000/000/25

4
مزد افراد ( هر نفر 000/500 ريال ماهانه )

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/62


برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 3 ماه و تهيه وسايل شيريني پزي به مدت حداكثر يك هفته.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج اقتصادي شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد، و كاهش بيكاري،

2- نتايج فرهنگي شامل بهبود و ارتقاء سطح فرهنگي (در صورت تهيه شيريني هاي محلي)

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- آموزشگاه هاي خصوصي جهت آموزش،

2- سازمان فني و حرفه اي جهت ارائه مدرك،

3- مراكز تجاري جهت خريد و فروش وسايل اوليه و شيريني هاي خانگي از تهيه كنندگان به مشتريان،

4- صدا و سيما و روزنامه ها جهت تبليغ.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:57  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (عروسك دوزي)

عروسك دوزي

هنرمند در اين كار به تهيه عروسك هاي ابري، محلي، انواع كيف ها، وسايل تزئيني،و ... مي پردازد؛ ظرافت و دقت در اين كار حائز اهميت مي باشد. فعاليت هايي كه دراين كار صورت مي گيرد عبارتست از: ابتدا بايد طرح مورد نظر انتخاب شده و متناسب با آن اندازه گيري هاي لازم صورت گيرد. در مرحله بعد الگوي كار تهيه و چيده شود. سپس الگو را بر روي پارچه انداخته و برش زده شود. بعد از مرحله برش نوبت دوختن فرا مي رسد (آنچه در اين مرحله از اهميت بسياري برخوردار است ظرافت در دوخت مي باشد) در مرحله نهايي طرح آماده شده بايد بوسيله ابر، پنبه و يا تكه هاي پارچه پر شود.

مقدمات و الزامات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه (246 ساعت) و تهيه ابزار كار مانند: پارچه هاي تزئيني در رنگ هاي مختلف، پوليش، ‌پارچه فوتر، پنبه، ابر، كاغذ الگو، متر، سوزن و نخ.

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 2 ماه و داشتن علاقه، حوصله و ابتكار عمل.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آموزش اندازه گيري عروسك به صورت عملي به مدت 20 ساعت،

2- نحوه الگوبرداري از روي عروسك به صورت عملي به مدت 26 ساعت،

3- نحوه برش زدن و دوختن طرح مورد نظر به صورت عملي به مدت 170 ساعت،

4- نحوه پركردن عروسك بوسيله ابر و تكه هاي پارچه به صورت عملي به مدت 30 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغل (در مورد مشاغل موجود):

از آنجا كه عروسك دوزي جزء هنرهاي تزئيني محسوب مي شود و محصولات تهيه شده آن شامل انواع عروسك، حيوانات و ميوه ها مي باشد، لذا مورد توجه كودكان قرار گرفته و در هر زمان و مكاني متقاضيان بسياري خواهد داشت (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

در اين رشته هنري با كمك ابزار و وسايل كار و خلاقيت مي توان محصولات متنوعي تهيه نمود.

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
چرخ خياطي ، اتو ، ميز اتو
*

000/000/5

2
پارچه هاي تزئيني ، فوتر ، ابر ، نخ

*
000/000/1

3
كرايه كارگاهي به مساحت 24 متر
*

000/000/15

4
مزد كارگر ( هر نفر 000/500 ريال ماهانه )

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده «‌ تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/42


برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازي شغل:

بعد از گذراندن دوره آموزشي (به مدت 2 ماه) و تهيه ابزار كار (به مدت 2 روز) مي توان اين كار را راه اندازي كرد.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي: همچون بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- آموزشگاه هاي خصوصي جهت تدريس،

2- سازمان فني و حرفه اي جهت ارائه مدرك،

3- مراكز تجاري جهت تهيه وسايل كار و فروش محصولات تهيه شده به متقاضيان.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:56  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (دوخت لباس هاي محلي)

دوخت لباس هاي محلي

لباس هاي سنتي و محلي عشاير ايران بسيار متنوع مي باشد؛ لباس هاي فوق از پارچه هايي با رنگ هاي شاد و جواهرات بدل و پولك تهيه مي شود. براي تهيه اينگونه لباس ها ابتدا بايد پارچه اي با عرض 150 سانتي متر و به طول 5 متر تهيه كرده و به صورت دامن چين دار دوخته شود. سپس بلوزي كه بلندي آن تا پايين دامن كشيده شود تهيه نمود؛ لازم بذكر است كه جهت تهيه روسري از پارچه هاي تور به رنگ هاي متفاوت استفاده ميشود و براي محكم نگهداشتن آن از پارچ ه‍اي به رنگ متضاد روسري به بلندي 2متر و عرض 10 سانتيمتر تهيه و اطراف آن دوخته مي شود؛ در مرحله آخر پايين دامن، بلوز و اطراف روسري و هدبند، بوسيله پولك ها، مرواريد، مهره و مليله هاي رنگي تزئين مي شود.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه و تهيه وسايل مورد نياز مانند پارچه، قيچي، چرخ خياطي، نخ، پولك، مهره، مليله و …

ويژگي هاي متصدي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه (300 ساعت) و داشتن علاقه، دقت و ابتكار عمل.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با ابزار كار به صورت تئوري و به مدت 2 ساعت،

2- روش تهيه الگو جهت دوخت بلوز به صورت عملي و به مدت 10 ساعت،

3- آموزش دوخت بلوز به صورت عملي و به مدت 70 ساعت،

4- آموزش دوخت دامن به صورت عملي و به مدت 8 ساعت،

5- آموزش دوخت روسري و هد بند به صورت عملي و به مدت 10 ساعت،

6- آموزش دوخت پولك، مهره، مليله، منجاق و … به صورت عملي و به مدت 200 ساعت.

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

لباس هاي محلي عشايري از جمله لباس هايي است كه حتي افراد شهرهاي مختلف جهت تنوع و به صورت مد نيز استفاده مي كنند لذا با استفاده از تزئين هاي متفاوت مي توان تقاضا را بيشتر كرد.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

از آنجا كه عده زيادي از هموطنان ما، عشاير مي باشند و خواستار لباس هاي محلي خود هستند، لذا پيش بيني مي شود تعداد 50 كارگاه با ظرفيت 250 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
پارچه ، نخ ، پولك ، منجاق ، مليله

*
000/000/3

2
چرخ خياطي ، قيچي
*

000/000/2

3
كرايه مكاني به مساحت 12متر
*

000/000/15

4
مزد افراد ( هر نفر 000/500 ريال ماهانه )

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/51


برآورد مدت زمان مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه و تهيه امكانات مورد نياز، مي توان كار فوق را راه اندازي نمود.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج اقتصادي شامل بهبود شرايط اقتصادي خانواده و كاهش بيكاري،

2- نتايج فرهنگي شامل گسترش و اشاعه فرهنگ عشايري و بومي.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- سازمان صنايع دستي ايران جهت صدور مجوز تأسيس يا راه اندازي كارگاه و همچنين نظارت فني و مهندسي كالاي ساخته شده،

2- مكان هاي تجاري جهت تهيه وسايل اوليه،

3- اداره كار جهت ارائه وام،

4- صدا و سيما و نشريات خبري جهت تبليغ،

5- آموزشگاه ها جهت آموزش،

6- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها. br /
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:55  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگی (بافندگی)

بافندگي

لباس هايي كه بوسيله كاموا و پشم تهيه مي شوند نوعي ديگر از پوشش انسان مي باشد كه او را در مقابل سرما حفظ مي كند. كامواها يا از مواد طبيعي مانند پشم گوسفند و يا از مواد مصنوعي مانند مواد شيميايي تهيه مي شوند.

شرح شغل:

شخص در اين كار به بافتن پوشاك زنانه، مردانه، بچگانه، وسايل آشپزخانه، ‌اسباب بازي، وسايل تزئيني و غيره مي پردازد. لازم به ذكر است هر چه دقت در بافتني افزايش يابد، ظرافت نيز بيشتر خواهد شد. فعاليت هاي انجام شده در اين كار عبارتست از: ابتدا بايد كاموايي متناسب با نوع كار انتخاب شود. (مثلاً جهت تهيه پوشاك كودكان از كامواهاي لطيف تر و يا براي بافتن انواع اسباب بازي ها و وسايل تزئيني بايد از كامواهايي با رنگ هاي شاد استفاده شود. سپس ميل بافتني، متناسب با نوع كاموا انتخاب مي شود يعني هر چه كاموا لطيف تر و نازكتر باشد ميل بافتني بايد باريكتر باشد و بالعكس)؛ سپس به اندازه سايز كار (مثلاً نوزاد، كودك، بزرگسال) دانه هايي بر سر ميل انداخته و به اندازه دلخواه كشباف را تهيه كرده، سپس بعد از خارج شدن از كشباف بايد وارد زمينه اصلي شد كه به دو شكل امكان پذير خواهد بود:

الف: يا بايد در همان ابتدا متناسب با سايز كار همه دانه ها اضافه شود.

ب: يا بايد به صورت تدريجي در دو طرف كار يك دانه يك دانه اضافه شود (تا مرحله نهايي)

در زمان رسيدن به حلقه آستين و يقه مجدداً متناسب با سايز كار، دانه ها را قطع نموده (در اصطلاح كور مي كنيم) و در مرحله آخر قسمت هاي اصلي كار بايد به وسيله چرخ خياطي، يا سوزن و نخ وصل شده و پارچه اي خيس بر روي درزها انداخته و با حرارت ملايم آن را اتو كرد.

الزامات و مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 2 ماه و تهيه وسايل مورد نياز مانند: ميل بافتني، كاموا، كتاب بافتني.

ويژگي هاي متصدي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه (250 ساعت) و داشتن علاقه، حوصله و پشتكار.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آموزش مقدماتي در زمينه انواع كاموا و ميل هاي بافتني در سايزهاي مختلف به صورت شفاهي به مدت 10ساعت؛

2- آموزش انواع و اقسام بافت ها (مانند مدل پرطاووسي، لانه زنبوري، اسمارتيزي، پيچ، گيس، …) به صورت عملي به مدت 180 ساعت؛

3- آموزش قطع كردن (كور كردن) دانه هاي حلقه آستين و يقه به صورت عملي به مدت 40 ساعت؛

4- نحوه دوختن درزهاي لباس به يكديگر و اتو كردن به صورت عملي به مدت 20 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي (در مورد مشاغل موجود):

بافندگي از جمله كارهايي است كه بيشتر در فصل پاييز و زمستان بازار خوبي داشته و محصولات آن به فروش مي رسد، بنابراين پيش بيني مي شود كه تعداد 20 كارگاه با ظرفيت 100 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 4 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

در زمان هاي قديم محصولات بافتني را فقط بوسيله دست (ميل بافتني) تهيه مي كردند اما امروزه علاوه بر دست، ‌از ماشين بافتني نيز استفاده مي كنند. در ضمن بايد در نظر داشت كه علاوه بر اينكه از كاموا، پوشاك تهيه مي كنند به بافتن عروسك، وسايل و دستگيره هاي آشپزخانه و وسايل تزئيني نيز مي پردازند.

برآورد مدت زمان راه اندازي شغل:

آموزش دوره بافتني به مدت 2 ماه و تهيه ابزار كار به مدت يك هفته.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج اقتصادي شامل: بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد، و كاهش بيكاري؛

2-نتايج فرهنگي شامل: بهبود و ارتقاء‌ سطح فرهنگي (از طريق بافتن وسايل و پوشاك سنتي و بومي).

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
ميل بافتني ، كتاب
*

000/000/1

2
كاموا ، نخ

*
000/500

3
كرايه كارگاهي به مساحت 12 متر
*

000/000/20

4
مزد كارگر ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه )

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده «‌ تورم ساليانه »

*
000/500جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۹)
000/000/51


مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك؛

2- آموزشگاه هاي خصوصي و هنرستان جهت آموزش؛

3- مراكز تجاري جهت فروش وسايل اوليه به هنرمندان؛

4- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:54  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگی (سوزن دوزی)

سوزن دوزي

رودوزي پارچه از روزگاران گذشته، در قسمت هاي مختلف ايران رونق و رواجي شايسته داشته و در هر زماني از تاريخ، به نحوي پارچه هاي دستباف ساده با كمك نخ هاي رنگي و ابزار و وسايل ساده منقش مي شده است. در بقاياي كاخ تخت جمشيد و كاشي هاي مكشوفه در شوش، لباس هاي درباريان و محافظان به صورت برجسته مشخص شده است. بسياري از كارشناسان، برجستگي نقوش لباس ها را ناشي از تزئين آنها با گلدوزي دانسته اند. علاوه براين تعداد زيادي مجسمه سنگي كه از قسمت هاي مختلف ايران بدست آمده انسان هايي را با لباس هاي فاخر و تزئين شده نشان مي دهد كه تاحدودي مؤيد وجود نوعي رودوزي در ايران عصر هخامنشي است. قديمي ترين نمونه گلدوزي ايراني كه هم اينك موجود است، به دوره سلجوقيان تعلق دارد. در اين نمونه، تاثير طراحي با تكنيك چيني به خوبي مشهود است. پيشرفت رودوزي در ايران در عصر صفويه به اندازه اي سريع و همه جانبه بود كه نه تنها باعث قطع نفوذ هنر چيني شد، بلكه رقيب توليدات خود چيني ها نيز به حساب آمد. هم اينك عليرغم وجود انواع پارچه هاي نقش دار، گوشه هايي از كشورمان هنوز مركز توليد و تهيه گونه هايي از محصولات رودوزي شده است كه اغلب زنان و دختران باذوق، با صبر و حوصله اي در خور ستايش با استفاده از سوزن و نخ هاي رنگي ابريشم، الياف مصنوعي و نخ هايي با روكش فلزي بديعترين نقش ها را بر انواع پارچه مي دوزند. به همين دليل سوزن دوزي ايران، همانند ديگر رشته هاي صنايع دستي در موزه هاي كشور يافت مي شود. (مليحه پناهيان پور، 1370،16)

شرح شغل:‌

هنر سوزن دوزي را بر روي محصولاتي مانند سجاده، جا قرآني، پرده، رويه كوسن، روتختي، كلاهك آباژور، قاب عكس، سرويس هاي روميزي و... تكميل مي كنند. به همين دليل جهت افزايش كيفيت كار لازم است ظرافت و دقت بسياري بكار برده شود. فعاليت هاي انجام شده در اين كار عبارتست از: ابتدا الگوي مورد نظر را روي پارچه گذاشته و كاغذ كپي بين آن دو قرار داده و شكل را روي پارچه منتقل نموده سپس پارچه را بين كارگاه قرار داده و با نخ هاي رنگي شكل طراحي شده را مانند الگوي اصلي دوخته و تكميل مي كنند. دوخت هاي متفاوتي كه در سوزن دوزي به كار مي رود عبارتند از: شلال ساده، شلال پيچ، شلال مارپيچ، شلال مستقيم، بخيه ساده، بخيه تزئيني، دوخت بست، ساقه دوزي و طرح ساقه، توپري دوزي كوتاه و بلند و ... .

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

وسايل كار سوزن دوزي عبارتست از:

1- پارچه مناسب با نوع دوخت (كتان، چلوار، تريكال، مخمل، ساتن و غيره)؛

2- نخ (معمولاً‌ از نخ دمسه و نخ عمامه اي استفاده مي شود)؛

3- كارگاه: كارگاه وسيله اي است كه براي صاف كردن، كشيدن و از بين بردن چين خوردگي هاي پارچه به كار مي رود و به شكل هاي گوناگون در بازار وجود دارد (پلاستيكي، چوبي). كارگاه دو دايره چوبي است كه يكي از آنها داخل دايره بزرگتر قرار مي گيرد و پارچه بين آن دو محكم مي شود تا صاف شده و دوخت راحت تر صورت گيرد؛

4- سوزن، نخ، انگشتانه، قيچي ظريف، كاغذ كپي.

ويژگي هاي متصدي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه (210 ساعت) و داشتن علاقه، دقت و حوصله.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با هر يك از دوخت هاي سوزن دوزي به صورت شفاهي به مدت 10 ساعت؛

2- نحوه دوختن مقدماتي و جداگانه هر يك از طرح هاي سوزن دوزي به صورت عملي به مدت 40 ساعت؛

3- نحوه وصل كردن پارچه در كارگاه دستي و انتخاب نوع پارچه متناسب با دوخت جهت دوختن طرح هاي تكميلي به صورت عملي به مدت 20 ساعت؛

4- نحوه تكميل كردن يك طرح به صورت عملي به مدت 140 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

از آنجا كه سوزن دوزي در ايران،قدمت چندين ساله دارد به همين دليل محصولات آن در بازارهاي داخلي و خارجي در هر شرايط زماني و مكاني به فروش مي رسد. لذا پيش بيني مي شود كه تعداد 20 كارگاه با حدود 100 نفر ظرفيت در نظر گرفته شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصتهاي شغلي جديد:

هنر سوزن دوزي را روي انواع پارچه ها و محصولات متفاوتي مانند كيف بغلي، جا كليدي، جامدادي، جا دستمال كاغذي، چكمه، شليته، جلد آلبوم و غيره انجام داد و علاوه بر نخ هاي رنگي مي توان از منجاق، مهره، سنگ، پولك و ... استفاده نمود و يك كار تلفيقي ارائه داد.

همچنين هنر سوزن دوزي به شاخه هاي جديدي تقسيم شده مانند: سوزن دوزي بلوچ، پته دوزي كرمان، سكمه دوزي و قلابدوزي اصفهان، ‌گلابتون دوزي، خوس دوزي، ‌زردوزي، تافته دوزي، ‌نقده دوزي.

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
پارچه ، نخهاي رنگي

*
000/400

2
كتاب،كارگاه سوزن دوزي،انگشتانه،سوزن ، قيچي
*

000/100

3
كرايه كارگاهي به مساحت 12 متر
*

000/000/20

4
مزد كارگر ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه )

*
000/000/35

5
هزينه هاي پيش بيني نشده «‌ تورم ساليانه »

*
000/500جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/56


برآورد مدت زمان مورد نياز براي راه اندازي شغل:

بعد از گذراندن دوره آموزشي (2 ماه) و تهيه وسايل مورد نياز (يك روز)، مي توان بلافاصله اين كار را شروع كرد.
نتايج حاصل از راه اندازي شغل:‌

1- نتايج اقتصادي: مانند بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد و همچنين كاهش بيكاري.

2- نتايج فرهنگي: مانند بهبود و ارتقاء سطح فرهنگي و اشاعه فرهنگ.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- سازمان فني و حرفه اي و آموزشگاه هاي خصوصي جهت آموزش و ارائه مدرك؛

2- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها؛

3- مراكز تجاري جهت خريد و فروش وسايل مورد نياز و كالاهاي تكميل شده.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:53  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (مكرومه بافي)

مكرومه بافي

شرح شغل :

گيپوربافي يكي از مشاغل تزئيني است؛ فعاليت هايي كه در اين كار صورت مي گيرد عبارتست از تهيه و تزئين آويزها، كيف دستي، سرويس عروس، سطل آشغال، ميز تلفن، آئينه، ميوه خوري،‌دمپايي، دوچرخه هاي تزئيني، سيني چاي، سبد نان و ... در ضمن ظرافت و دقت در اين كار، از اهميت ويژه اي برخوردار است. مراحل انجام اين كار عبارتست از: ابتدا طرح مورد نظر را انتخاب نموده (مثلاً آويز گل) و متناسب سايز آن نخ هاي مورد نظر چيده مي شود. در مرحله بعد نخ ها به دور حلقه قلاب شده و بافته مي شود. بعد از اتمام كار همه نخ ها به هم وصل شده و گره نهايي زده مي شود.

مقدمات و الزامات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

گذراندن دوره آموزشي (547 ساعت) به مدت 6 ماه و تهيه ابزار و وسايل مورد نياز مانند: نخ، مهره، حلقه، متر، قيچي، فندك يا كبريت.

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 6 ماه و داشتن علاقه، حوصله و ابتكار عمل.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- طريقه اندازه گيري طرح مورد نظر به صورت شفاهي به مدت 37 ساعت؛

2- طريقه چيدن نخ، و چسباندن نخ بوسيله كبريت به صورت شفاهي به مدت 20 ساعت؛

3- آموزش پيچاندن نخ به دور حلقه و مهره ها در سايزها و طرح هاي مختلف به صورت شفاهي به مدت 80 ساعت؛

4- آموزش بافتن انواع گره ها به صورت عملي به مدت 100 ساعت؛

5- آموزش تركيب گره ها و تكميل كردن طرحهاي گوناگون به صورت عملي به مدت 280 ساعت؛

6- نحوه بافتن گره نهايي هر يك از طرح ها و قطع كردن آنها به صورت عملي به مدت 30 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغل (در مورد مشاغل موجود):

مكرومه بافي از جمله هنرهايي است كه تعداد متقاضيانش بستگي به شرايط زماني و مكاني دارد. (در حال حاضر اين رشته هنري متقاضيان كمي دارد). اما در حال حاضر پيش بيني مي شود 10 كارگاه با ظرفيت 50 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

از هنر گيپور بافي در رشته كوهنوردي و ماهيگيري و دريانوردي نيز استفاده مي شود.

برآورد هزينه راه اندازي شغل: رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
نخ ، مهره ، حلقه ، كبريت

*
000/400

2
قيچي ، كتاب
*

000/100

3
كرايه كارگاهي به مساحت 12 متر
*

000/000/20

4
مزد كارگر ( هر نفر 000/500 ريال ماهانه )

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/500جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/51


برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره آموزشي (به مدت 6 ماه) و تهيه وسايل مورد نياز (به مدت يك هفته) مي توان اين شغل را راه اندازي نمود.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري؛

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- آموزشگاه هاي خصوصي جهت آموزش؛

2- سازمان فني و حرفه اي جهت ارائه مدرك؛

3- مراكز تجاري جهت تهيه ابزار و وسايل مورد نياز؛

4- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:52  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (گيپوربافي)

گيپور بافي

شرح شغل:

گيپوربافي يكي از مشاغل تزئيني است؛ فعاليت هايي كه در اين رشته هنري صورت مي گيرد عبارتست از: تهيه كردن روميزي، حاشيه، روتلويزيوني، روتختي و ... (بوسيله دوك). در اين كار ابتدا بايد طرح مورد نظر را مطابق با نوع كار انتخاب شود. سپس نخ را تهيه كرده (شماره و رنگ آن سليقه اي است) و بوسيله دوك گره هاي اوليه زده شود. سپس گره هاي اصلي متناسب با الگو زده مي شود.

مقدمات و الزامات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت يك ماه و تهيه كردن وسايل مورد نياز مانند: دوك، نخ گيپوربافي، كتاب.

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت يك ماه (120 ساعت) لازم به ذكر است داشتن علاقه و حوصله در اين رشته هنري حائز اهميت مي باشد.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي با انواع مدل هاي گيپور بافي به صورت عملي به مدت 30 ساعت؛

2- آموزش بافتن گره اوليه و بافتن تكميلي و قطع كردن گره به صورت عملي به مدت 90 ساعت؛

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغل (در مورد مشاغل موجود):

رشته گيپور بافي همچون رشته قلاب بافي، جزء هنرهاي تزئيني محسوب مي گردد و محصولات آماده شده آنها تقريباً شبيه يكديگر مي باشد؛ اما نسبت به قلاب بافي مشكل تر است. به همين دليل هنرجويان كمتري به اين كار هنري مي پردازند. بايد دانست كه محصولات تهيه شده گيپوربافي در بازارهاي خارجي متقاضيان بسياري دارد. بنابراين پيش بيني مي شود 30 كارگاه با ظرفيت 150 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

رشته هنري گيپوربافي يكي از شاخه هاي قلاب بافي محسوب مي شود لذا با استفاده از خلاقيت مي توان با دو وسيله اي (غير از قلاب و يا دوك) عمل بافتن را انجام داد و يا قلاب را با سوزن دوزي،‌خياطي و ... تلفيق كرد.

برآورد هزينه راه اندازي شغل:
رديف امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه درگردش
قيمت

1
نخ گيپور بافي

*
000/400

2
دوك ، كتاب ، قيچي
*

000/100

3
كرايه كارگاهي به مساحت 12 متر
*

000/000/20

4
مزد كارگر ( هر نفر 000/500 ريال ماهانه )

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/500جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/51


برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره آموزشي به مدت يك ماه و تهيه ابزار كار (به مدت دو روز) مي توان اين كار را شروع كرد.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي (شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده، كاهش بيكاري و محل ايجاد درآمد).

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- سازمان صنايع دستي جهت فروش محصولات تهيه شده به علاقه مندان اين رشته هنري؛

2- آموزشگاه هاي خصوصي و سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك؛

3- مراكز تجاري جهت تهيه وسايل كار؛

4- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:51  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (گليم بافي)

گليم بافي

گليم بافي يكي از شاخه هاي قاليبافي مي باشد. زيرانداز به وسيله تار و پود (بدون مرحله بافت) را گليم بافي مي گويند. در گليم بافي از طرح هاي مختلف محلي استفاده مي شود. تفاوت بين گليم بافي و قاليبافي با گبه بافي در اين است كه در قاليبافي و گبه بافي از گره هاي رنگي «بافت» بكار مي رود اما در گليم بافي استفاده نمي شود (فقط داراي تار و پود مي باشد) فعاليت هايي كه جهت بافتن گليم صورت مي گيرد عبارتست از: ابتدا مرحله چله كشي صورت مي گيرد يعني پشم را به صورت عمودي از بالا به پايين وصل كرده (كه در اصطلاح به تار شهرت يافته است) سپس بوسيله كرك ها و يا پشم هاي رنگي مرحله اجراي «پود زير» و «پود رو» صورت مي گيرد.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت يك ماه و فراهم آوردن ابزار و وسايل كار و مواد اوليه همچون كرك، پشم هاي رنگي، دار قاليبافي (چهار قطعه چوب كه به صورت چهار گوش به هم وصل شده)، شانه قاليبافي، قيچي، نقشه.

ويژگي هاي متصدي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت يك ماه (170 ساعت) و داشتن علاقه و پشتكار.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با ابزار كار به صورت تئوري و به مدت 2 ساعت؛

2- آموزش چله كشي به صورت عملي و به مدت 8 ساعت؛

3- آموزش زدن پودهاي زير و رو به صورت عملي و به مدت 20 ساعت؛

4- آموزش شانه زدن به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛

5- آموزش رفوگري به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛

6- بافت گليم از ابتدا تا انتها به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

در شغل فوق امكان ايجاد مشاغل جديد وجود ندارد.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

گليم از آن دسته زيراندازهايي است كه در روستاها و بخصوص عشاير مورداستفاده بسياري قرار مي گيرد (چـون سبـك وزن بـوده و به راحـتي قابـل جابجـايي مي باشد)، بنابراين پيش بيني مي شود تعداد 50 كارگاه با ظرفيت 250 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد مدت زمان مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره آموزشي به مدت يك ماه و تهيه امكانات مورد نياز مي توان شغل فوق را راه اندازي نمود.

برآورد هزينه راه اندازي شغل:
رديف امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه درگردش
قيمت

1
نخها و پشمهاي رنگي

*
000/000/3

2
دار قاليبافي ، شانه قاليبافي ، قيچي ، نقشه
*

000/000/1

3
كرايه مكاني به مساحت 12متر
*

000/000/15

4
مزد افراد ( هر نفر 000/500 ريال ماهانه )

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/50


نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج اقتصادي شامل بهبود شرايط اقتصادي خانواده و كاهش بيكاري؛

2- نتايج فرهنگي شامل گسترش و اشاعه فرهنگ ملي و مذهبي.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1-سازمان صنايع دستي ايران جهت صدور مجوز تأسيس و راه اندازي كارگاه مورد نظر و همچنين نظارت فني و مهندسي كالاي ساخته شده؛

2- سازمان جهاد كشاورزي جهت تأمين مواد اوليه، بازاريابي و فروش كالاي ساخته شده؛

3- مكان هاي تجاري جهت تهيه وسايل اوليه؛

4- اداره كار جهت ارائه وام؛

5- صدا و سيما و نشريات خبري جهت تبليغ؛

6- اداره بازرگاني و گمركات جهت صدور كالا به بازارهاي خارجي؛

7- آموزشگاه ها و سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك؛

8- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها. br /
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:48  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (گبه بافي)

گبه بافي

گبه بافي شاخه اي از قاليبافي مي باشد؛ بافتن زيرانداز با خامه، ريشه و پود به گبه بافي شهرت يافته است. مراحل بافت گبه بافي مانند قاليبافي است با اين تفاوت كه در گبه از نخ ها، ريشه ها و پودهاي ضخيم استفاده شده و طرح ها و نقشه هاي بكاربرده شدة آن بسيار ساده و محدود مي باشد به نحوي كه زمينه گبه «ساده بافي» و مابقي نقشدار مي باشد.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه و فراهم آوردن ابزار، وسايل و مواد اوليه مورد نياز مانند پشم، نخ، خامه، دار قاليبافي (چهار قطعه چوب كه به صورت چهار گوش وصل شده)، شانه قالي، قيچي قاليبافي و نقشه.

ويژگي هاي متصدي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه (300 ساعت) و داشتن علاقه، استعداد و تجربه.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با ابزار كار به صورت تئوري و به مدت 2 ساعت؛

2- آموزش چله كشي به صورت عملي و به مدت 8 ساعت؛

3- آموزش بافت (گره زدن نخ هاي رنگي) به صورت عملي و به مدت 40 ساعت؛

4- آموزش زدن پودهاي زير و رو به صورت عملي و به مدت 20 ساعت؛

5- آموزش شانه زدن به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛

6- آموزش نقشه خواني و به مدت 10 ساعت؛

7- آموزش رفوگري به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛

8- بافت گبه از ابتدا تا انتها به صورت عملي و به مدت 200 ساعت.

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

مي توان از طرح هاي متداول در كشورهاي خارجي (متناسب با سلايق آنان) در بافت گبه استفاده نمود و سفارشات آنان را پذيرفت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

گبه در كشورهاي خارجي مخصوصاً كشورهاي حاشيه خليج فارس متقاضيان بسياري يافته است لذا پيش بيني مي شود تعداد 100 كارگاه با ظرفيت 500 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد هزينه راه اندازي شغل :
رديف امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه درگردش
قيمت

1
نخها و پشمهاي رنگي

*
000/000/3

2
دارقاليبافي ، شانه قاليبافي ، قيچي ، نقشه
*

000/000/1

3
كرايه مكاني به مساحت 12
*

000/000/15

4
مزد افراد ( هر نفر 000/500 ريال ماهانه )

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/50


برآورد مدت زمان مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه و تهيه مكان و ابزار لازم مي توان كار فوق را راه اندازي نمود .

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج اقتصادي شامل بهبود شرايط اقتصادي خانواده و كاهش بيكاري؛

2- نتايج فرهنگي شامل گسترش و اشاعه فرهنگ ملي و مذهبي.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- سازمان صنايع دستي ايران جهت صدور مجوز تأسيس و راه اندازي كارگاه مورد نظر و همچنين نظارت فني و مهندسي كالاي ساخته شده؛

2- سازمان جهاد كشاورزي جهت تأمين مواد اوليه وبازاريابي و فروش كالاي ساخته شده؛

3- مكان هاي تجاري جهت تهيه وسايل كار؛

4- اداره كار جهت ارائه وام؛

5- صدا و سيما و نشريات خبري جهت تبليغ؛

6- اداره بازرگاني و گمرك جهت صدور كالا به بازارهاي خارجي؛

7- آموزشگاه ها و سازمان فني وحرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك؛

8- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:46  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (تصوير بافي)

تصوير بافي

تصوير بافي يكي از شاخه هاي قاليبافي مي باشد؛ بافت تصاوير بر روي انواع بافته ها با استفاده از نخ و ابريشم، مرواريد، ياقوت و … با الهام گرفتن از طرح هاي كامپيوتري را تصوير بافي گويند. فعاليت هايي كه در اين كار صورت مي گيرد عبارتست از: ابتدا مرحله چله كشي صورت مي گيرد يعني نخ پنبه اي را به صورت عمودي از بالا به پايين وصل نموده (كه به تار شهرت يافته) سپس بوسيله ابريشم و يا نخ هاي نازك سطح كار بافته مي شود آنچه در كار فوق حائز اهميت مي باشد بكارگيري سنگ هاي قيمتي در تصاوير مي باشد كه بايد با ظرافت و دقت بوسيله قلاب در لابلاي گره ها قرار گيرد. سپس بعد از هر مرحله بافتن يك مرحله پود رو و يك مرحله پود زير انجام مي گيرد.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 4 ماه و فراهم آوردن مواد اوليه، ابزار و وسايل مورد نياز همچون ابريشم و نخ هاي رنگي، دار قاليبافي (چهار قطعه چوب كه به صورت چهارچوب وصل شده است)، قلاب، شانه قالي، قيچي قاليبافي، نقشه هاي كامپيوتري، مرواريد و سنگ هاي تزئيني مانند ياقوت، زمرد و …

ويژگي هاي متصدي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 4 ماه (600 ساعت) و داشتن علاقه و استعداد فراوان (در ضمن با افزايش تجربه كيفيت كار بالا مي رود).

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با ابزار كار به صورت تئوري و به مدت 2 ساعت؛

2- آموزش چله كشي به صورت عملي و به مدت 8 ساعت؛

3- آموزش گره زني نخ ها و ابريشم هاي رنگي به صورت عملي و به مدت 80 ساعت؛

4- آموزش زدن پودهاي زير و رو به صورت عملي و به مدت 20 ساعت؛

5- آموزش روگيري (قيچي كردن نخ هاي اضافي) به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛

6- آموزش شانه زدن به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛

7- آموزش نقشه خواني به صورت عملي و به مدت 30 ساعت؛

8- آموزش بافت سنگ هاي تزئيني به صورت عملي و به مدت 60 ساعت؛

9- آموزش رفوگري به صورت عملي و به مدت 20 ساعت؛

10- آموزش چيدن ريشه هاي قالي و گره نهايي به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛

11- بافت تصويري كامل از ابتدا تا انتها به صورت عملي و به مدت 350 ساعت؛

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

متناسب با سلايق افراد حقيقي و حقوقي مي توان تصاوير متعددي را بافت. از سوي ديگر از سنگ هاي تزئيني متفاوت رايج در كشورهاي مختلف مي توان در سفارشات نيز بكار برد و يا حتي مي توان سفارشات مشتريان را به صورت چندبعدي بافت (مثلاً جلوي فرش تصوير يكي از افراد مذهبي و پشت آن تصوير شخصي ديگر).

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

از آنجا كه تصويربافي (تصاوير افراد مذهبي، ملي، علما، شعرا، اماكن فرهنگي و مذهبي و …) متقاضيان بسياري دارد لذا پيش بيني مي شود تعداد 30 كارگاه با ظرفيت 150 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد هزينه راه اندازي شغل:
رديف امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه درگردش
قيمت

1
ابريشم ، نخهاي رنگي ، سنگهاي تزئيني ، همچون ياقوت ، زمرد و …

*
000/000/7

2
دار قاليبافي ، شانه قاليبافي ، قيچي ، قلاب ، نقشه كامپيوتري
*

000/000/1

3
كرايه مكاني به مساحت 12 متر
*

000/000/15

4
مزد افراد ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه )

*
000/000/36

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/2جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/61


برآورد مدت زمان مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

بعد از طي كردن دوره آموزشي به مدت 4 ماه و تهيه مكان و ابزار لازم مي توان كار فوق را راه اندازي نمود.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج اقتصادي شامل: بهبود وضع اقتصادي خانواده و كاهش بيكاري؛

2- نتايج فرهنگي شامل گسترش و اشاعه فرهنگ از طريق بافت تصاوير و اماكن ملي و مذهبي.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- سازمان صنايع دستي ايران جهت صدور مجوز تأسيس و راه اندازي كارگاه مورد نظر و نظارت فني و مهندسي كالاي ساخته شده؛

2- مكان هاي تجاري جهت تهيه وسايل كار؛

3- اداره كار جهت ارائه وام؛

4- صدا و سيما و نشريات خبري جهت تبليغ؛

5- اداره بازرگاني و گمركات جهت صدور كالا به بازارهاي خارجي؛

6- آموزشگاه ها و سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك؛

7- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:45  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي(معرق كاري)

معرق كاري

طبق اسناد و مدارك موجود خاستگاه اوليه هنر معرق كاري هند مي باشد. و از آن كشور به ايران راه يافته و توسط هنرمندان و صنعتگران ايراني تكميل شده و گسترش پيدا كرده است. اين (هنر - صنعت) كه در ابتداي ورود به ايران تلفيقي از چوب و فلز بود، به كمك ذوق و انديشه معرق سازان ايراني تغيير سيما داد و هنرمندان ايراني به جاي يك نوع چوب كه معمولاً متن اصلي دست ساخته ها را تشكيل مي داد به استفاده از انواع چوب با رنگ هاي مختلف پرداختند. هم اينك استفاده از حدود 70 نوع چوب نزد معرق سازان مرسوم است، و افزون بر اين، صنعت گران بنا به ضرورت و ذوقشان گاهي از استخوان شتر، صدف، مس، نقره، عاج و حتي طلا براي تكميل فرآورده هايشان استفاده مي كنند. يكپارچگي طرح ها و توليدات معرق تا حدي است كه اگر كسي با چگونگي ساخت آن آشنايي نداشته باشد به سختي مي تواند بپذيرد كه آنچه پيش رو دارد حاصل تركيب قطعات كوچك با يكديگر مي باشد. در اصل معرق هنري است كه شباهتي عجيب به نقاشي دارد. اما با اين تفاوت كه در نقاشي طرح ها با كمك رنگ پديد مي آيد و در معرق، كنار هم نشاندن چوب هاي رنگي. در ضمن بايد دانست كه قسمت اعظم چوب هاي مورد مصرف معرق سازان از داخل كشور تامين مي شود و به ندرت از چوب هاي خارجي استفاده به عمل مي آيد، علت اين امر وجود جنگل هاي متعدد در ايران و نيز تنوع آب و هوا و گونه گوني محيط جغرافيايي است كه باعث رويش انواع درخت در ايران مي شود. (م حسن بيگي، 1365، 182-183)

در اين رشته هنري به جاي آنكه مانند منبت كاري زمينه چوب را كنده كاري كنند و نقش مورد نظر را برجسته سازند، چوب هاي مختلف را با رنگ هاي متنوع در كنار يكديگر قرار مي دهند كه اين كار شباهت به موزائيك دارد. بايد توجه داشت كه قبلاً طرح مورد نظر روي چوب به وسيله مغار خالي مي شد و به جاي آن كه تكه هايي به همان اندازه از چوب هاي مختلف يا عاج جاگذاري مي شد. پس از بوجود آمدن اره مويي نقوش مورد نظر بر روي صدف، عاج، استخوان فلز و چوب هاي مختل بريده شد و سپس با قرار دادن قطعات مختلف در كنار يكديگر معرق ايجاد شد. (مينو واثقي، 1374، 143)

شرح شغل:

تزئين كردن هر وسيله چوبي بوسيله چوب هاي رنگي را معرق گويند مانند: قاب و تابلو، تخته شطرنج، تخته نرد، ميز اداري و ناهار خوري، صندلي و .... لازم به ذكر است كه در اين كار هر چه ظرافت و دقت بيشتر شود كيفيت كالاي ساخته شده افزايش مي يابد بنابراين بهتر است اين كار در طول روز انجام گيرد تا تمام سوراخ ها و محفظه ها ديده شده و بتوان آنها را پر نمود. مراحل انجام اين كار عبارتند از: ابتدا بايد طرح مورد نظر را روي چوب دلخواه گذاشته و كپي نموده، سپس قسمت هاي مختلف آن را با تكه هاي چوب رنگي مختلف اره كرده و هر تكه بريده شده را روي طرح كشيده و وصل نمود (مانند پازل). سپس سطح كار را بوسيله سمباده صيقلي كرده و با روغن جلا و پليستر طرح آماده شده را روغن كاري نموده تا چوب بر اثر مرور زمان ترك نخورده و در برابر هوا مقاومت داشته باشد.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 70 روز (300 ساعت) و تهيه كردن ابزار لازم مانند: كمان اره، ميز مخصوص، تيغه، اره مويي، چوب هاي رنگي (همچون عناب،‌گردو، توت، نارنج) نئوپان، تخته سه لايي، روغن جلا و پليستر.

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 70 روز و داشتن علاقه، حوصله و پشتكار در اين رشته هنري.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با ابزار كار و انواع چوب و نحوه استفاده از آنها به صورت شفاهي به مدت 20 ساعت؛

2- نحوه قراردادن طرح دلخواه بر روي چوب و كپي كردن آن به صورت عملي به مدت 30 ساعت؛

3- نحوه بريدن تكه هاي مختلف چوب به صورت عملي به مدت 50 ساعت؛

4- نحوه قراردادن تكه هاي رنگي چوب كنار يكديگر به صورت عملي به مدت 120 ساعت؛

5- نحوه صاف و صيقلي كردن طرح تهيه شده و از بين بردن برآمدگي ها به صورت عملي به مدت 60 ساعت؛

6- نحوه روغن كاري كردن طرح آماده شده به صورت علمي به مدت 20 ساعت.

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

همانطور كه گفته شد هنر معرق كاري، يك هنر جديد محسوب مي شود كه يكي از شاخه هاي هنر منبت كاري است اما با هنرهاي ديگر نيز قابل تلفيق مي باشد مانند معرق خاتم، ‌معرق منبت ، ...

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

از آنجا كه محصولات ساخته شده اين هنر را با هنرهاي ديگر مي توان تلفيق نمود و كار تازه و جديدي ارائه داد لذا مورد علاقه اكثر هنردوستان مي باشد به همين دليل محصولات ساخته شده اين رشته هنري در هر شرايط زماني و مكاني به فروش مي رسد. لذا پيش بيني مي شود كه تعداد30 كارگاه با حدود 150 نفر ظرفيت در نظر گرفته شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد هزينه راه اندازي شغل:
رديف امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه درگردش قيمت

1
كمان اره ، ميز مخصوص ، تيغه ، اره مويي
*

000/000/1

2
چوبهاي رنگي ، نئوپان ، روغن جلا و پليستر

*
000/000/5

3
كرايه كارگاهي به مساحت 24 متر
*

000/000/15

4
مزد كارگر ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه )

*
000/000/36

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/58


برآورد مدت زمان مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 70 روز و تهيه وسايل مورد نياز به مدت حداكثر دو روز.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج اقتصادي همچون بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد، و كاهش بيكاري؛

2- نتايج فرهنگي همچون بهبود و ارتقاء سطح فرهنگي و اشاعه فرهنگ.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك :

1- سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك؛

2- آموزشگاه هاي خصوصي و دانشكده ها جهت آموزش؛

3- سازمان صنايع دستي جهت خريد محصولات ساخته شده از هنرمندان براي صادرات؛

4- مراكز تجاري جهت خريد و فروش وسايل اوليه؛

5- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها. br /
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:43  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (قلمزني)

قلمزني

تاريخ هنر قلمزني در ايران به هزاران سال پيش برمي گردد. يكي از دوره هاي پيشرفت عظيم آن از قرن نهم تا هفتم قبل از ميلاد مسيح مي باشد.

اشياء فلزي كه در لرستان واقع در غرب فلات ايران كشف شده از جنس برنز مي باشد. اين اشياء شامل اشياء زينتي شخصي، سلاح جنگي و دهنه اسب مي باشد. اين اشياء نيز همانند سفال هاي قبل از دوره هخامنشي پندارها و نقش مايه هاي مخصوص دوران اوليه كشت غلات و گاوداري را ارائه مي دهد. ظاهر شدن مكرر شكل بز، قوچ، گاو و حيواناتي كه بخشي از زندگي بشر و موجب بهبودي او بوده اند نمي تواند تصادفي باشد. آثار هنري فلزي در قرن دوازده و چهارده شكوفايي يافت و با شروع قرن شانزده، برنزهاي حكاكي شده و اشياء مسي محبوبيت خاصي بدست آورد. از نيمه دوم قرن هيجده به بعد كيفيت كارهاي هنري، فلزي، به شدت نقصان يافت (كه اين ممكن است در اثر هجوم افغان ها و جنگ هاي خونين و پي در پي باشد كه به وقوع مي پيوست). گرچه ضعف قلمزني بعدها بار ديگر در ايران احيا شد، ولي هرگز به پاي گذشته نرسيد. (عربعلي شروه، 1374، 164)

شرح شغل:

قلمزني عبارتست از كنده كاري اشياء فلزي (مانند طلا،نقره،‌برنج، ‌مس، آلياژ و نيكل سفيد) به روش هاي گوناگون.

قلمزني از كار با يك سري قلم تركيب مي شود كه هر كدام به نوبه خود نوك هاي متفاوتي دارند؛ مثلاً در يك كار ممكن است از پنجاه نوع قلم بكار گرفته شود. به همين دليل در كارهايي با سايزهاي متفاوت، قلم هاي متفاوتي لازم است؛ در ضمن هر چه ابعاد كار گسترده تر شود، اندازه قلم بزرگتر مي شود. معمولاً قلمزني را روي كوزه، گلدان، سيني، ‌كاسه و هر چيز تزئيني ديگري انجام مي دهند. در ضمن، دقت و ظرافت در اين كار (جهت افزايش كيفيت كار) بسيار حائز اهميت مي باشد.

مراحل اين رشته هنري عبارتست از: ابتدا طرح آماده شده را روي برنج سنبه گذاشته و با قلم سنبه، نقاط مزبور را سوراخ كرده و سپس سطح فلز را چرب نموده و نقشه را روي آن قرار داده و با پودر زغال روي آن كشيده تا از اين طريق شكل طرح روي اثر نمايان شود. سپس به دو دليل درون كار، از قير انباشته مي شود: الف: جلوگيري از آسيب ديدن نوك قلم ها، ب: بالا رفتن كيفيت كار.

بعد از اين مرحله بايد تصاوير حك شده بوسيله قلم ها و چكش كنده شود. در مرحله بعد، قيرهايي كه درون سوراخ هاست بيرون آورده شده و سوراخ ها را با نفت شستشو داده و تميز مي كنند. و در پايان سطوح قلمزني بوسيله روغن جلا، سياه مي شود. (در صورت دلخواه)

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 2 ماه (220 ساعت) و تهيه كردن وسايل لازم مانند: چكش، پرگار، تسمه خط كشي، برنج سنبه، قلم پرداز، قلم نيم ور، قلم هاي بادومي، قلمگيري، قلم ناخني، قلم خوشه، قلم تيز بر مشبك كاري و فلز (مانند نقره، ‌طلا، مس، ‌برنج، آلياژ، ...).

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموشي به مدت 2 ماه و داشتن علاقه و پشتكار فراوان.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با وسايل كار و نوع فلز به صورت شفاهي و به مدت 10 ساعت؛

2- نحوه قراردادن نقشه بر روي فلز به صورت عملي و به مدت 20 ساعت؛

3- نحوه كندن تصاوير و اشكال بر روي فلز به صورت عملي و به مدت 150 ساعت؛

4- قيركاري كردن فلز به صورت عملي و به مدت 15 ساعت؛

5- شستن فلز با نفت و روغن كاري كردن (جلا دادن) فلز به صورت عملي و به مدت 25 ساعت.

برآورد قابليت افزايش ظرفيت شغلي:

هنر قلمزني در هر شرايط زماني و مكاني (در بازارهاي داخلي و خارجي)، متقاضيان بسياري دارد؛ لذا پيش بيني مي شود كه تعداد 20 كارگاه با حدود 100 نفر ظرفيت نفرات در نظر گرفته شود (هر كارگاه 5 نفر) .

برآورد تعداد فرصتهاي شغلي جديد:

هنر كنده كاري را روي هر شيء مي توان انجام داد مانند: چوب، سنگ، فلز، ... (منبت، قلمزني، سنگ تراشي، ...)

برآورد زمان مورد نياز براي راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 ماه و خريداري وسائل لازم حداكثر به مدت يك هفته.

برآورد هزينه راه اندازي شغل :
رديف امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه درگردش
قيمت

1
كرايه كارگاهي به مساحت 24متر
*

000/000/20

2
مزد كارگر ( 000/600 ريال براي هر نفر در ماه )

*
000/000/36

3
چكش پرگار ، برنج سنبه ، قلم خوشه و …
*

000/000/1

4
فلز ، قير ، روغن جلا

*
000/000/2

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/2جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/61


نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج اقتصادي شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد، و كاهش بيكاري؛

2- نتايج فرهنگي شامل بهبود و ارتقاء سطح فرهنگي، و اشاعه فرهنگ.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك؛

2- آموزشگاه هاي خصوصي و دانشكده هنرهاي زيبا جهت آموزش اين رشته هنري؛

3- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها؛

4- مراكز تجاري جهت خريد وسايل اوليه و فروش محصولات آماده شده به متقاضيان؛

5- صنايع دستي جهت خريد محصولات ساخته شده از هنرمندان.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:42  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگی (آشپزی)

آشپزي

قرن هاست كه انسان به اين امر پي برده كه با پختن انواع مواد غذايي مانند گوشت، غلات، سبزيجات و .... علاوه بر اينكه طعمي مطبوع خواهد داشت، هضم آن نيز راحت تر انجام مي گيرد. در دنياي كنوني كه اغلب مردان و زنان به مشاغل خارج از منزل روي آورده اند و اكثر وقت خود را در محيط كار مي گذرانند، لذا مصارف غذاهاي آماده به طبخ افزايش يافته است مانند: مرغ، ماهي، كباب، پيتزا، ‌شينسل، شيشليك، ...

شرح شغل:

آشپزي عبارتست از تميز كردن و پختن حبوبات، سبزيجات و گوشت گوسفند، مرغ، ماهي، ميگو، تهيه آبغوره و آبليمو به صورت سنتي و ... آنچه در اين كار حائز اهميت است رعايت كردن نظافت و بهداشت مي باشدُ لذا فرآورده هاي غذايي، ظروف و دست هاي شخصي كه به آشپزي مبادرت مي كند بايد كاملاً تميز باشد. از طرفي ديگر، بعضي مواد غذايي كه سريع فاسد مي شوند بايد در جاي خنك مانند يخچال و فريزر نگهداري شوند. به عنوان مثال مواد لازم جهت تهيه پيتزا عبارتست از: نان پيتزا، ‌پياز، قارچ، ‌گوجه فرنگي، ‌پنير پيتزا، گوشت چرخ كرده، سوسيس، فلفل دلمه.

طرز تهيه پيتزا عبارتست از: پياز خرد شده را روي نان پيتزا ريخته و فلفل دلمه و قارچ خرد شده نيز به آن افزوده شود، سپس حلقه هاي گوشت چرخ كرده (كه قبلاً تفت داده شده) همراه با سوسيس حلقه شده به آن اضافه شود. در مرحله آخر پنير پيتزا را روي مواد قرار داده تا همه جاي آن را بپوشاند سپس به مدت 3 دقيقه در ماكروويو گذاشته شود.

مقدمات و الزامات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 3 ماه (110 ساعت) و تهيه كردن وسايل لازم مانند: فرگاز، مايكروويو و ظروف آشپزخانه مانند قابلمه، ماهي تاوه، رنده، چاقو، ... همچنين مواد غذايي مانند گوشت گوسفند، مرغ، ماهي، غلات، حبوبات و ....

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 3 ماه در آموزشگاه ها، داشتن علاقه، حوصله و رعايت كردن نظافت و بهداشت.

سرفصل هاي آموزشي مربوطه:

1- آشنايي مقدماتي با خواص خوراكي ها (پروتئين ها، لبنيات، حبوبات، ميوه جات، سبزيجات) به صورت شفاهي به مدت 10 ساعت؛

2- آشنايي با نحوه جلوگيري كردن از فاسد شدن غذاها به صورت شفاهي به مدت 5 ساعت؛

3- آشنايي با انواع تزئين ها (سفره آرايي) به صورت عملي به مدت 15 ساعت؛

4- نحوه پختن غذاهاي گوناگون (طوري كه مواد غذايي آنها از بين نرود) به صورت عملي به مدت 80 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغل (در مورد مشاغل موجود):

از آنجا كه آشپزي تابع شرايط محيطي،‌ زماني و فرهنگي مي باشد، لذا از تنوع و گستردگي فراواني برخوردار است؛ به همين دليل غذاهاي تهيه شده در هر شرايطي متقاضيان بسياري خواهد داشت. (با توجه به ماشيني شدن زندگي مردم و تقاضاي آنان نسبت به غذاهاي آماده به طبخ افزايش يافته است)، بنابراين پيش بيني مي شود تعداد 50 كارگاه با ظرفيت 250 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

غذاها مانند سلايق مردم متفاوت و رنگارنگ مي باشند (همچون انواع پلوها، خورش ها، سوپ ها، دسرها و ...)؛ به همين دليل مي توان با ايجاد تنوع در نوع و پخت غذا، يكنواختي تغذيه روزمره را كنار گذاشت.

برآورد هزينه راه اندازي شغل : رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
فرگاز ، ظروف ، رنده ، چاقو ، ژورنال
*

000/000/5

2
ظروف بسته بندي ،مواد غذايي همچون حبوبات ، سبزيجات و …

*
000/000/2

3
كرايه مكاني به مساحت 28متر
*

000/000/25

4
مزد افراد ( هر نفر 000/500 ريال ماهانه)

*
000/000/30

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/63


برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 3 ماه و تهيه وسايل لازم حداكثر به مدت يك هفته.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

نتايج اقتصادي شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- آموزشگاه هاي خصوصي جهت آموزش؛

2- سازمان فني و حرفه اي جهت ارائه مدرك؛

3- مراكز تجاري جهت تهيه وسايل لازم و خريدن غذاهاي آماده به طبخ به صورت سفارشي؛
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:39  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (خياطي)

خياطي

پوشش، از زمان انسان هاي نخستين مرسوم بوده است. درآن هنگام، مردان و زنان با گياهان، برگ ها و شاخه هاي درختان لباس تهيه مي كردند تا بدن خود را از سرما و گرما حفظ نمايند. بعد از ساليان متمادي توانستند از پشم، پوست و چرم حيوانات نيز پوشاك تهيه نموده و با كشت پنبه پارچه هاي متفاوتي ببافند. رفته رفته شرايط آب و هوايي، فرهنگ، مذهب و ... باعث شد تا نوع و شيوه لباس پوشيدن افراد در مكان هاي مختلف تغيير يابد؛ مثلاً در زمان حال مي توانيم انواع و اشكال لباس هاي ژاپني، هندي، و اسپانيايي را نام ببريم.

شرح شغل:

خياط در اين كار به دوختن انواع و اقسام لباس هاي زنانه، بچه گانه و مردانه، سرويس آشپزخانه، پرده، روتختي و ... مي پردازد. در ضمن جهت افزايش كيفيت كار بايد اين فعاليت ها را با ظرافت و دقت انجام داد. مراحل انجام اين كار عبارتند از: ابتدا بايد بوسيله متر، اندازه فرد مورد نظر يادداشت شده و الگوي مورد نظر بر روي كاغذ ترسيم و بر روي پارچه مورد نظر انداخته و بوسيله سنجاق وصل شود. سپس دور آن به اندازه دوخت خط كشي كرده (بوسيله صابون خياطي) و چيده شود. در مرحله بعد درزها بهم دوخته شده تا زماني كه چهارچوب هاي اصلي روي هم قرار گيرد و به مرحله "پرو" برسد. در اين زمان ايرادات و اشكالات برطرف مي شود. بعد از آن جزئيات كار تكميل مي شود (مانند يقه، كمر، زيپ، جادكمه، دكمه و … ) در مرحله آخر بايد تمام درزها اطو شود (تا جاي هيچ گونه چين و چروكي مشخص نشود).

الزامات و مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت 2 سال (1600 ساعت) و تهيه وسايل مورد نياز همچون: كاغذ الگو، قيچي، دفتر، متر، نخ و سوزن، چرخ خياطي، كش، لايي چسب، تور، دكمه،‌ متر، پارچه، بشكاف، سنجاق، صابون خياطي، اتو و...

ويژگي هاي متصدي شغل:

طي كردن دوره آموزشي خياطي به مدت دو سال و داشتن علاقه، صبر و پشتكار.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آموزش اندازه گيري به صورت عملي به مدت 40 ساعت،

2- نحوه كشيدن الگوهايي در سايزهاي بسيار كوچك به صورت عملي به مدت 100 ساعت،

3- نحوه دوختن لباس هايي در سايزهاي بسيار كوچك به صورت عملي به مدت 100 ساعت،

4- نحوه كشيدن الگوهايي در اندازه هاي معمولي به صورت عملي به مدت 300 ساعت،

5- نحوه قراردادن الگوها بر روي پارچه و چيدن آنها به صورت عملي به مدت 60 ساعت،

6- نحوه دوختن لباس ها و رساندن به پرو و به صورت عملي به مدت 600 ساعت،

7- آشنايي با معايب دوخت ها و طرز برطرف كردن آنها به صورت عملي به مدت 100 ساعت،

8- آموزش تكميل كردن لباس ها و نحوه اتو كردن صحيح به صورت عملي به مدت 300 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي (در مورد مشاغل موجود):

خياطي يكي از كارهايي است كه در هر شرايط زماني و مكاني متقاضيان فراواني داشته و همه افراد جامعه خواه ناخواه به محصولات آن احتياج خواهند داشت. لذا پيش بيني مي شود كه تعداد 50 كارگاه با حدود 250 نفر ظرفيت راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

از آنجا كه اكثر مردم، نوع پوشش خود را به تناسب مد انتخاب مي كنند (و مد نيز تابع زمان مي باشد) لذا اين هنر را با هنرهاي ديگر مانند بافتني، رودوزي، تكه دوزي، قلاب بافي، سنگ دوزي، مرواريد دوزي و .... مي توان تركيب كرده و لباس ها و محصولات جديدي را ارائه نمود.

برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازي اين كار:

طي كردن دوره آموزشي به مدت 2 سال و تهيه وسايل مورد نياز به مدت حداكثر يك هفته.

برآورد هزينه راه اندازي شغل:رديف
امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه در گردش
قيمت

1
چرخ خياطي ، اتو ، ميز اتو
*

000/000/10

2
نخ ، زيپ ، كاغذ الگو ، كش ، لايي ، دكمه

*
000/000/1

3
كرايه كارگاهي به مساحت 50 متر
*

000/000/25

4
مزد كارگر ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه )

*
000/000/35

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/2جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/73


نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج اقتصادي شامل بهبود وضع اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري،

2- نتايج فرهنگي شامل بهبود و ارتقاء سطح فرهنگي و اشاعه فرهنگ در صورت توليد و تهيه لباس هاي محلي و منطقه اي.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك :

1- سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك،

2- دانشگاه و آموزشگاه هاي خصوصي و هنرستان جهت آموزش،

3- مراكز تجاري جهت تهيه وسايل كار،

4- اداره كار جهت دريافت مجوز كار و زدن تابلو.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:34  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي(قالي بافي)

قالي بافيبافتن زيرانداز يا تابلوهاي نفيس از جنس پشم و نخ كتان را قاليبافي گويند. در بافت زيرانداز از طرحهاي مختلف به منظور پوشش كف (زيرانداز) و يا حتي تابلوها استفاده مي شود (در آنها از مواد اوليه اي مانند خامه، ريشه و پود استفاده مي شود) لازم به ذكر است كه بافت قالي روي دارهاي افقي و عمودي (زميني و هوايي) صورت مي گيرد. مراحل انجام كار فوق عبارتست از: ابتدا مرحله چله كشي صورت مي گيرد يعني نخ پنبه اي يا پشمي را به صورت عمودي از بالا به پايين وصل نموده كه در اصطلاح به «تار» معروف است سپس به وسيله كرك يا پشم هاي رنگي مرحله بافتن آغاز مي شود بعد از هر رديف «گره» يك رديف «پود رو» و يك رديف «پود زير» انجام مي گيرد. الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل: طي كردن دوره آموزشي به مدت 3 ماه و فراهم آوردن ابزار، وسايل و مواد اوليه همچون كرك، كاموا، پشم، ابريشم، خامه، دار قاليبافي (چهار قطعه چوب كه به صورت چهارگوش وصل شده)، قلاب، شانه قالي، قيچي قاليبافي پشت دار، قيچي قاليبافي صاف و نقشه. ويژگي هاي متصدي شغل: طي كردن دوره آموزشي به مدت 3 ماه (480 ساعت) و داشتن علاقه و استعداد فراوان (آنچه در اين شغل حائز اهميت است داشتن تجربه كافي است تا حدي كه هر چه تجربه افزايش يابد كيفيت كار نيز بالاتر مي رود). نيازمندي هاي آموزشي شغل: 1- آشنايي مقدماتي با ابزار كار به صورت تئوري و به مدت 2 ساعت؛ 2- آموزش چله كشي به صورت عملي و به مدت 8 ساعت؛3- آموزش گره زدن نخ هاي رنگي (مرحله بافت) به صورت عملي و به مدت 40 ساعت؛ 4- آموزش زدن پودهاي زير و رو به صورت عملي و به مدت 20 ساعت؛ 5- آموزش روگيري (قيچي كردن نخ هاي اضافي) به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛ 6- آموزش شانه زدن به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛ 7- آموزش نقشه خواني به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛8- آموزش رفوگري به صورت عملي و به مدت 20 ساعت؛9- آموزش چيدن ريشه هاي قالي و گره هاي نهايي به صورت عملي و به مدت 10 ساعت؛ 10- بافت قالي از ابتدا تا انتها به صورت عملي و به مدت 350 ساعت؛ برآوردتعداد فرصت هاي شغلي جديد:قاليبافي از جمله مشاغلي است كه مي توان با كمي ذوق واستعداد مي توان رشته هاي جديدي خلق نمود مانند:تصويربافي،چندبعدي،و… برآورد هزينه راه اندازي شغل : رديف امكانات مورد نياز سرمايه ثابت سرمايه درگردش قيمت1 كرك ، كاموا ، پشم ، نخ * 000/000/52 دار قاليبافي ، قلاب ، شانه قاليبافي ، نقشه * 000/000/13 كرايه مكاني به مساحت 24 متر * 000/000/254 مزد افراد ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه ) * 000/000/365 هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه » * 000/000/1 جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲) 000/000/68 برآورد مدت زمان مورد نياز جهت راه اندازي شغل : بعد از طي كردن دوره آموزشي (به مدت 3 ماه) و تهيه مكان و ابزار لازم مي توان كار فوق را راه اندازي نمود . بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي: به دليل افزايش تقاضا (به علت تنوع در بافت، طرح، نخ، و… پيش بيني مي شود تعداد 50 كاركاه با ظرفيت250 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).نتايج حاصل از راه اندازي شغل: 1- نتايج اقتصادي شامل افزايش درآمد خانواده و كاهش بيكاري؛2- نتايج فرهنگي مانند گسترش و اشاعه فرهنگ از طريق طرح ها، نقشه ها و نوع بافت ها. 3- توسعه صادرات داخلي و خارجي مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك: 1- سازمان صنايع دستي ايران جهت صدور مجوز تأسيس و راه اندازي كارگاه مورد نظر و همچنين نظارت فني و مهندسي كالاي ساخته شده؛2- سازمان جهاد كشاورزي جهت بازاريابي محصولات توليدي و تأمين مواد اوليه مورد نياز جهت توليد پشتيباني هاي لازم؛3- اداره كار جهت ارائه وام؛ 4- صدا و سيما و نشريات خبري جهت تبليغ؛5- اداره بازرگاني و گمركات جهت صدور كالا به بازارهاي خارجي؛ 6- مكان هاي تجاري جهت تهيه وسايل كار؛7- آموزشگاه ها و سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش و ارائه مدرك؛ 8- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت برپايي نمايشگاه ها؛

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:32  توسط مهندس اکبری  | 

مشاغل خانگي (منبت كاري)

منبت كاري

منبت كاري، كنده كاري روي چوب است. منبت كاري روي چوب از قديم در ايران رواج داشته است از آثار سنگي شوش و تخت جمشيد پاره اي از كنده كاري روي چوب ديده مي شود. اما از آنجا كه چوب از جمله محصولاتي است كه بر اثر مرور زمان از ميان مي رود لذا نمونه هاي قديمي آن به وفور يافت نمي شود. قديمي ترين درب چوبي منبت كاري شده اكنون در موزه «اكبرآباد» هندوستان نگهداري مي شود. اين درب متعلق به كاخ سلطان محمود در غزنه است. مطالعه دقيق درب هاي چوبي نشان مي دهد كه هنر منبت كاري و هنر گچ بري از نظر موضوع تزئينات، اختلافات زيادي نداشته اند. متأسفانه در عصر حاضر رفته رفته، استفاده از نقوش اصيل كه شامل طرح هاي اسليمي و ختايي يا گل و بوته است رو به فراموشي مي رود و طرح هاي خارجي جاي آنها را مي گيرد. (مينو واثقي، 1374،143و 142)

كنده كاري روي چوب امروزه در بيشتر نقاط ايران، مخصوصاً آباده كه بين اصفهان و شيراز قرار دارد ساخته مي شود. دانشكده هنرهاي زيبا در تهران و هنرستان هاي شيراز و اصفهان براي نگهداري اين صنعت باستان رشته كنده كاري چوب (منبت كاري) را تدريس مي كنند چون محصولاتي كه بدست مي آيد براي جهانگردان و خريد هديه و يادگاري بسيار مورد تقاضاست. (هانس اي ولف، 1372، 84)

شرح شغل :

منبت كاري عبارتست از كنده كاري روي چوب، يعني منبت كار، در طبيعت تصرف مي كند و تخيل خود را بر آن اعمال مي كند. هر چند گل و شاخه و برگ ها از طبيعت گرفته مي شوند اما مانند آنها در طبيعت نيست. از جمله اشياء كنده كاري شده مانند: كشكول درويش ها، صندوق، تخته شطرنج و يا تخته نرد مي باشد. لازم به ذكر است كه جهت افزايش كيفيت محصول بايد اين كار را با ظرافت و دقت كامل انجام داد. به همين دليل اگر اين كار در طول روز انجام گيرد تمام خطوط و جزئيات نقشه ديده شده و در ضمن به بينايي چشم آسيبي وارد نمي شود.

فعاليت هايي كه در اين كار صورت مي گيرد عبارتست از:

طرح دلخواه را بر روي سطح چوب قرار داده و خطوط آن را معين كرده و از زمينه جدا مي كنيم، و به دنبال آن زمينه كار بوسيله مغار گود مي شود، زمينه فوق بايد بوسيله چكش و مغار كنده كاري شود. سپس سطح كار از طريق سمباده نرم، صاف و صيقلي شده در مرحله آخر جهت محفوظ ماندن طرح كنده كاري شده در مقابل هوا، بايد بوسيله پليستر روغن كاري شود.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازي شغل:

ابتدا بايد دوره آموزشي به مدت 6 ماه (600 ساعت) جهت دريافت مدرك درجه 2 طي شود سپس هر چه تجربه بيشتر شود كيفيت محصول افزايش مي يابد. در ضمن ابزار مورد نياز در اين كار عبارتست از: چوب، گيره، مغار (وسيله اي است براي تراشيدن چوب)، سوهان، چوب ساب، چكش، روغن دان، سنگ نفت.

ويژگي هاي متصدي شغل:

گذراندن دوره آموزشي به مدت حداقل 6 ماه و داشتن علاقه، ‌حوصله و پشتكار فراوان.

نيازمندي هاي آموزشي شغل:

1- آشنايي مقدماتي با انواع چوب و ابزار كار به صورت شفاهي به مدت 20 ساعت؛

2- نحوه چسباندن طرح بر روي چوب و مشخص كردن خطوط به صورت عملي به مدت 40 ساعت؛

3- نحوه كندن چوب بوسيله ابزار كار به صورت عملي به مدت 0 40 ساعت؛

4- نحوه صاف و صيقلي كردن به صورت عملي به مدت 100 ساعت؛

5- نحوه پليستر كردن به صورت عملي به مدت 40 ساعت.

بررسي قابليت افزايش ظرفيت شغلي :

از آنجا كه اين رشته هنري، متقاضيان فراواني در داخل ايران دارد، لذا پيش بيني مي شود تعداد 30 كارگاه با حدود 150 نفر راه اندازي شود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد تعداد فرصت هاي شغلي جديد:

منبت كاري را مي توان با هنرهاي ديگر تلفيق كرد مانند منبت معرق، منبت خاتم و ...

برآورد زمان مورد نياز براي راه اندازي شغل :

بعد از گذراندن دوره آموزشي به مدت 6 ماه و خريدن وسايل مورد نياز به مدت حداكثر دو روز، مي توان اين كار را راه اندازي نمود.

برآورد هزينه راه اندازي شغل:
رديف امكانات مورد نياز
سرمايه ثابت
سرمايه درگردش
قيمت

1
گيره ، مغار ، سوهان ، چوب ساب ، چكش
*

000/000/1

2
چوب ، پليستر

*
000/000/5

3
كرايه كارگاهي به مساحت 24 متر
*

000/000/15

4
مزد كارگر ( هر نفر 000/600 ريال ماهانه )

*
000/000/36

5
هزينه هاي پيش بيني نشده « تورم ساليانه »

*
000/000/1جمع (برآورد هزينه در سال ۱۳۸۲)
000/000/58


نتايج حاصل از راه اندازي شغل:

1- نتايج اقتصادي شامل: بهبود وضعيت اقتصادي خانواده و محل ايجاد درآمد و كاهش بيكاري؛

2- نتايج فرهنگي شامل: بهبود و ارتقاء سطح فرهنگي و اشاعه فرهنگ.

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازي شغل و نقش هر يك:

1- سازمان صنايع دستي جهت خريد محصولات ساخته شده (با كيفيت عالي) از هنرمندان براي صادرات؛

2- سازمان فني و حرفه اي جهت آموزش اين هنر به متقاضيان و ارائه مدرك؛

3- دانشگاه ها و آموزشگاه هاي خصوصي جهت آموزش اين هنر؛

4- مراكز تجاري جهت خريد و فروش وسائل لازم؛

5- اداره كار جهت دريافت مجوز كار و دريافت وام؛

6- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت راه اندازي نمايشگاه ها.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:29  توسط مهندس اکبری  | 

مطالب قدیمی‌تر